BEKSIŃSKI Zdzisław
 • BEKSIŃSKI Zdzisław
 • BEZ TYTUŁU, lata 70. XX w.
 •  
 • olej na płycie pilśniowej,
  87 x 72,5 cm
  Z posiadania rodziny artysty (oświadczenie)
 • Cena wywoławcza : 30 000 zł
 • Numer katalogowy: 009
   
  cena wywoławczacena sprzedażycena warunkowacena estymacyjna
  30 000 zł30 000 zł - -
  Dodatkowy opisUrodził się w 1929 w Sanoku. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Na jego działalność artystyczną, oprócz malarstwa, złożyły się fotografia, fotogramy, fotomontaże, dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby oraz rysunek.

  Od 1974 Beksiński zajmował się prawie niepodzielnie malarstwem. Charakterystyczna jest techniczna perfekcja, z jaką realizował swoje niezwykłe, często katastroficzne wizje, przedstawiające świat naznaczony piętnem śmierci i rozpadu. Jego obrazy zaludniają postacie i stwory o cechach fantomów, rozpadających się trucheł lub automatów. Po latach ten okres (do początku lat 80-tych) nazwie "okresem fantastycznym". Artysta akcentował swój brak zainteresowania literackością swych prac - z tego też powodu nie nadawał im tytułów.
  Informacje o aukcji
  • Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI
  • Grodeckiego 17
  • 05-822 Milanówek
  • tel. : 22 755 83 11
   503 122 535
  Przyjmujemy zlecenia poaukcyjne

  Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
  Formy zgłoszenia:
  Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
  Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

  tel.: 22 818 94 68
  tel. kom.: 506 122 445
  e-mail:
  aukcje@artinfo.pl

  BEKSIŃSKI Zdzisław
  Urodził się w Sanoku. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilka następnych lat pracował w zawodzie. Zainteresował się wówczas fotografią artystyczną, rozpoczął również pierwsze próby rysunkowe i malarskie. W 1955 r. powrócił do rodzinnego domu w Sanoku. Był artystą-samoukiem. Działalność artystyczną rozpoczynał od fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby, by następnie zając się głownie rysunkiem. Od połowy lat 70-tych Beksiński zajmuje się prawie wyłącznie malarstwem olejnym, używając specyficznej sobie techniki. Po latach ten okres (do początku lat 80-tych) nazwie ,,okresem fantastycznym". W 1977 r. opuszcza Sanok i przenosi się na stałe do Warszawy. Nawiązuje kontakt z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawiał we Francji, Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty.
  W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał chętnie techniki komputerowe.
  Zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku.
   
   

  Katalogi aukcyjne

  Wyszukiwanie obiektów

  także opis dodatkowy

  Przynajmniej jedno z powyższych pól musi być wypełnione


  •  
  Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI
   
   
  Reklama