KOŁACZ KRÓLEWSKI(LE GATEAU DES ROIS), po 1773 r.
  • KOŁACZ KRÓLEWSKI(LE GATEAU DES ROIS), po 1773 r.
  •
  • Malarz anonimowy, Francja (?), schyłek XVIII w.

    olej na płótnie dublowanym, 64,3 x 51,7 cm
  • Cena wywoławcza : 5 400 zł
  • Numer katalogowy: 090

    ZGŁOSZENIE KUPNA
    Zgłaszam zainteresowanie obiektem, proszę o kontakt

    cena wywoławczacena sprzedażycena warunkowacena estymacyjna
    5 400 zł - - -
    Dodatkowy opisObraz prawdopodobnie powstał na wzór ryciny Le gateau des rois rytownika z Augsburga Johannesa Esaiasa Nilsona, z którą łączy go wierne podobieństwo z wyjątkiem szczegółów takich jak napisy na mapie i chorągwiach, które widzimy na w/w rycinie. Jest to satyra na rozbiór Polski w 1772 r. Na obrazie widzimy scenę z trójką ówczesnych monarchów państw zaborczych, którzy wydzierają sobie po kawałku z mapy Rzeczypospolitej. Towarzyszy im postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. U góry sceny ucieka z miejsca zdarzenia dmąca w trąby Fama. Alegorycznosatyrycznych prac graficznych, malarskich i rysunkowych odnoszących się do rozbioru Polski powstało wiele. Najpopularniejsza była rycina Le gateau des rois znana w kilku wariantach. Wykonywali ją różni autorzy (m.in. Johannes Esaias Nilson i No`l Le Mire) na podstawie rysunku Jeana Michela Moreau Młodszego. Najczęściej prace te były anonimowe, a N. Le Mire podpisywał się jako"Erimeln". Było to spowodowane tym, że rycinę uznano za szkodliwą politycznie, zakazano wykonywania jej, a ewentualnym autorom i wydawcom zagrożono represjami sądowymi.
    Wielka rzadkość. Jedyna znana olejna wersja tej kompozycji.
    Informacje o aukcji
    • Dom Aukcyjny DESA UNICUM
    • Marszałkowska 34/50
    • 00-554 Warszawa
    • tel. : 22 584 95 23
      galeria kasa tel.: 22 584 95 25 sekretariat tel.: 22 584 95 34 (35) galeria dół
    • fax : 22 584 95 26
    Miejsce aukcjiWystawa przedaukcyjna
    Dom Aukcyjny DESA UNICUM
    ul. Marszałkowska 34/50
    Warszawa
    18 - 28 sierpnia 2003
    poniedziałek - piątek: 11.00-19.00

    Katalogi aukcyjne

    Wyszukiwanie obiektów

    także opis dodatkowy

    Przynajmniej jedno z powyższych pól musi być wypełnione

    •
    Dom Aukcyjny DESA UNICUM

    Reklama