KRAMSZTYK Roman
 • KRAMSZTYK Roman
 • Pejzaż zimowy z potokiem
 •  
 • olej, płótno dublowane; 65 x 80 cm;
  sygn. l. d.: Kramsztyk

  Niepublikowana praca Romana Kramsztyka, zapewne z 1912 roku. Por. kompozycja Z Tatr (zaginiona) wystawiana w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (styczeń-luty 1913).
 • Cena wywoławcza : 25 000 zł
 • Numer katalogowy: 151
   
  cena wywoławczacena sprzedażycena warunkowacena estymacyjna
  25 000 zł - 20 000 zł -
  Informacje o aukcji
  • Dom Aukcyjny REMPEX
  • Karowa 31
  • 00-324 Warszawa
  • tel. : 22 826 44 08
  • fax : 22 826 44 08
  Przyjmujemy zlecenia poaukcyjne

  Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
  Formy zgłoszenia:
  Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
  Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

  tel.: 22 818 94 68
  tel. kom.: 506 122 445
  e-mail:
  aukcje@artinfo.pl

  KRAMSZTYK Roman
  Urodził się w 1885 r w Warszawie, Zginął rozstrzelany w warszawskim getcie.
  Urodził się w szanowanej, spolonizowanej rodzinie żydowskiej inteligencji. Jego żona zaś, Bronisława, była siostrą poety Ludwika Markusa (Louisa Marcoussisa). Rysunku i malarstwa uczył się początkowo w Warszawie u Zofii Stankiewicz, Adolfa Edwarda Hersteina i Miłosza Kotarbińskiego. Studia w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i w ASP w Monachium oraz w pracowni Hersteina w Berlinie. Od 1911 roku na stałe osiedlił się w Paryżu, tam związał się ze środowiskiem École de Paris. W okresie 1914 - 1924 mieszkał w Krakowie i Warszawie, eksponując swe prace na wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich i Polskiego Towarzystwa Artystyczno - Literackiego w Paryżu, Grup „Pięciu” i współzałożycielem „Rytmu”.Wystawiał w Polsce i zagranicą, brał udział w paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. Od 1922 r mieszkał w Paryżu utrzymując trwałe związki z Polską. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu, współzałożyciel grupy Rytm. Dużo wystawiał w dwudziestoleciu międzywojennym, także jako reprezentant sztuki polskiej m.in.: Sztokholm 1929, Bruksela 1929, Pittsburgh 1931, Moskwa 1933. Znany i uznany portrecista stworzył galerię polskiej elity artystycznej i intelektualnej, malował pejzaże, akty, inspirowane sztuką renesansu, manieryzmu i baroku. U schyłku życia, w tragicznych warunkach getta warszawskiego, tworzył rysunki dokumentujące tragiczny los Żydów.
  Malarz, rysownik.
  Malarstwo olejne stanowi największą i najważniejszą część jego dorobku. W jego sztuce brak gwałtownych przewrotów. Cenił dzieła dawnych mistrzów, nie ulegał nowoczesnym trendom, nie należał do awangardy sztuki. Jego twórczość bliska jest międzynarodowej sztuce kręgu École de Paris, z którym był związany. Najbliższy był mu realizm, choć nie w naturalistycznej czy idealistycznej odmianie. Pozostał wierny tradycyjnym, ulubionym tematom: portretowi, pejzażowi, martwej naturze, aktowi. Odkrywając malarstwo Paula Cezanne’a, a także impresjonistów i postimpresjonistów, umiał połączyć nowoczesną formę z przywiązaniem do wielkiej tradycji malarstwa europejskiego. Udało mu się stworzyć indywidualny, rozpoznawalny styl, pełen ekspresji i poczucia humoru.
   
   

  Katalogi aukcyjne

  Wyszukiwanie obiektów

  także opis dodatkowy

  Przynajmniej jedno z powyższych pól musi być wypełnione


  •  
  Dom Aukcyjny REMPEX
   
   
  Reklama