JAROCKI Władysław
  • JAROCKI Władysław
  • GÓRALKA Z PODHALA, przed 1939
  •
  • Olej, tektura;
    73,5 x 49 cm
    Sygnowany p.d.: Wlad. Jarocki
  • Cena wywoławcza : 14 000 zł
  • Numer katalogowy: 009

    cena wywoławczacena sprzedażycena warunkowacena estymacyjna
    14 000 zł14 000 zł - -
    Dodatkowy opisMając już dyplom inżyniera architekta, uczył się malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1902-06 u Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego) oraz w Académie Julian w Paryżu. Prowadził niezwykle żywą działalność artystyczną, należał do wielu stowarzyszeń twórczych (m. in. do wiedeńskiej Secession od 1909 i do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka"), brał udział w organizowaniu polskich wystaw w USA ( w Carnegie Institute w Pittsburgu). W latach 1921-37 był profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, był także jednym z założycieli i redaktorem naczelnym miesięcznika "Sztuki Piękne". Podobnie jak jego przyjaciele, Fryderyk Pautsch i Kazimierz Sichulski, był zafascynowany folklorem Hucułów, zwłaszcza w początkach twórczości (w latach 1905-08), później polskich górali z Podhala. Malował pejzaże, sceny rodzajowe i portrety. Prezentowany obraz, przedstawiający młodą góralkę z Podhala, przypomina sposobem malowania, a zwłaszcza miękkim, płynnym konturem obrazy prezentowane na wystawie w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki w styczniu 1938 roku, a zwłaszcza Juhasa na hali z roku 1936 (Instytut Propagandy Sztuki. Katalog Wystaw Zbiorowych, prac malarskich i rzeźbiarskich Xawerego Dunikowskiego i Władysława Jarockiego, Warszawa, styczeń 1932, poz. 31).
    Informacje o aukcji
    • Dom Aukcyjny OSTOYA
    • Gen. J. Zajączka 8
    • 01- 518 Warszawa
    • tel. : 22 839 24 06
      22 839 24 80
    JAROCKI Władysław
    Malarz, grafik, pedagog; ukończył Wydział Architektury na Politechnice Lwowskiej. W latach 1902 - 1906 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera, a następnie w Académie Julian w Paryżu. Od 1921 r. był profesorem krakowskiej Akademii, od 1924 r. naczelnym redaktorem czasopisma Sztuki Piękne, organizatorem wystaw i prezesem krakowskiego TPSP. Malował sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Zajmował się także grafiką.

    Katalogi aukcyjne

    Wyszukiwanie obiektów

    także opis dodatkowy

    Przynajmniej jedno z powyższych pól musi być wypełnione

    •
    Dom Aukcyjny OSTOYA

    Reklama