III Ogólnopolskie Targi Antykwaryczne i Sztuki Współczesnej

  Informacje o wystawie

  • 29 czerwca 2001
  • III Ogólnopolskie Targi Sztuki
  • Plac Szczepański
   Pałac Sztuki
  • Kraków

  Dnia 29 czerwca 2001 rozpoczęły się w Krakowie trzydniowe Ogólnopolskie Targi Antykwaryczne i Sztuki Współczesnej. Stoiska wystawiennicze zostały zaprezentowane w Pałacu Sztuki, na Placu Szczepańskim. 
   
  Oficjalny tytuł kolejnej, trzeciej już imprezy wystawienniczej w Krakowie na pierwszym miejscu wymienia pole sztuki dawnej. W rzeczywistości na pierwszym miejscu powinna być wymieniona sztuka współczesna. Stanowisk targowych, gdzie były eksponowane tylko "starożytności" było dosłownie kilka. W większości i to zdecydowanej, prezentowano dzieła sztuki współczesnej. Inna sprawa, że to wraz z upływem lat, coraz pojemniejsza formuła, obejmująca już i dzieła powstałe 80 lat temu. 

  Najstarszą galerią antykwaryczną na Targach była DESA, kontynuatorka P. P. Desa - obchodzi w tym roku rocznicę 51 lat działalności. Najmłodszą Galeria Młodych powołana do życia w tym roku przez Gazetę Antykwaryczną. Najstarszym wśród żyjących artystów, którego prace wystawiła Galeria Pod Rejentem, jest Jan Świderski, najmłodszą wystawianą w Galerii Artemis artystką jest Katarzyna Buglewicz - tegoroczna absolwentka krakowskiej ASP.
   
   
     Desa-Unicum przywiozła na Targi jedno dzieło sztuki dawnej, cała reszta to sztuka współczesna, co prawda tworzona przez kilka pokoleń artystów.
   
  Artystą, którego prace prezentowała największa ilość galerii był Jerzy Nowosielski. Swoiste "premiery" rynkowe, miały prace, które pokazały się na rynku tuż przed Targami - Space Gallery przedstawiła obrazy Makowskiego, Partyka Gallery - obraz Skoczylasa.
  Targi krakowskie to już instytucja środowiska rynku sztuki. To coś znacznie więcej niż tylko handlowe spotkanie podaży z popytem. Mamy nadzieję, że doraźne i perspektywiczne korzyści z uczestnictwa w Targach będą przyczyniać się do rozwoju tak formuły spotkań, jak i ogólnie rynku sztuki.
   
   
  Równolegle w czasie trwania Targów w Krakowie odbywał się Światowy Kongres Międzynarodowej Unii Antykwarycznej CINOA. Na Kongresie odbywającym się w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego obecni byli przedstawiciele 32 stowarzyszeń zrzeszających ponad 5 tysięcy galerii antykwarycznych i domów aukcyjnych z 21 krajów świata. Obrady prowadził prezydent CINOA Walter Feichenfeldt oraz przewodniczący Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich Jerzy Huczkowski. Oprócz Polski, spośród państw dawnego bloku wschodniego, do CINOA należą Czechy. Obrady Kongresu ogniskowały się na problemie możliwości rozszerzenia swobodnej wymiany handlowej na międzynarodowym rynku antykwarycznym. 
   
   
   
   

  W godzinach wieczornych pierwszego dnia Targów odbył się uroczysty bankiet, na który zaproszeni zostali uczestnicy Kongresu i polscy marszandzi. Bankiet miał miejsce w Sukiennicach w Sali Hołdu Pruskiego.
   

   
   
  PREZENTACJA STOISK WYSTAWCÓW

  1. PANORAMA ART GALLERY 
    
  Zaaranżowała wnętrze salonowe, gości witała dama z epoki Młodej Polski, namalowana ręką Leona Wyczółkowskiego. W salonie francuskie meble i zegary, polskie malarstwo - obraz Wł. Ślewińskiego "Chłopiec w żółtym kapeluszu", A. Wierusz-Kowalski, R. Kramsztyk, Juliusz Kossak, E. Erb.
   

     

  2. ANTYKWARIAT AB 
    
  Mała, ale bardzo ciekawa oferta. Pokazano lunetę wykonaną przez Adama Prażmowskiego w 1882 r w Paryżu. Luneta była zamówiona przez francuską armię. Prażmowski był twórcą pierwszego zegara elektrycznego. Zaprezentowano też szkła Loetz`a, stare srebra.
   

     

  2. GALERIA DICK-ART 
     
  Prawdziwa radość dla amatorów starych militariów. Wystawiono broń białą perską i turecką. Turecka szabla shem-szir - "Lwi ogon" z XVIII w, w cenie 16 tys. zł, perska szabla z przełomu XVII/XVIIIw. za 22 tys. zł i wiele innych obiektów. Pokazano też całkiem dużą ofertę figurek porcelanowych z Ćmielowa z lat 50-tych. Zaoferowano malarstwo M. Muter, W. Terlikowskiego, Ch. Epsteina, rysunki Tadeusz Kantora.
   

     

  3. GALERIA CZAS 
    
  Specjalizuje się w malarstwie XX wieku. Na targi przygotowała ciekawą ofertę. Wystawiono m.in. prace; Jacka Rykały, Romana Nowotarskiego, Allana Rzepki, Witolda Pałki, Andrzeja Tobisa, Zbigniewa Bukacza.
   

     

  4. GAZETA ANTYKWARYCZNA 
    
  Gazeta Antykwaryczna, która była jednocześnie jednym z organizatorów Targów zaprezentowała bogaty zbiór archiwalnych wydań magazynu. Była to niewątpliwa szansa na skompletowanie biblioteczki kolekcjonera o brakujące numery gazety. Stanowisko usytuowane tuż przy wejściu na hale targową było także oblegane jako punkt informacyjny dla zwiedzających. 
     

     

  5. REMPEX DOM AUKCYJNY I GALERIA
   
  Ekspozycja Rempexu była bez wątpienia najbardziej obleganym miejscem w czasie targów. Być może również za sprawą doskonałej kawy z najprawdziwszego ekspresu, którą częstowano gości . Wybrane pozycje sztuki dawnej to m. in. płótna Wł. Tetmajera, M. Zaleskiego, R. Malczewskiego, O. Boznańskiej, duża rzeźba sakralna w drewnie św. Anny Samotrzeć, zabytkowe meble. Sztuka współczesna to dobrze wyeksponowane obrazy Ł. Korolkiewicza, J. Dobkowskiego, E. Dwurnika.
      

     

  6. ANTYKWARIAT RARA AVIS
   
  Lider polskiego rynku antykwarycznego przygotował w ofercie targowej rzadkie i ciekawe pozycje wydawnicze m. in. wydany przez hiszpańskiego kompozytora Dionisio Montela zbiór nut własnej kompozycji ,zatytułowany "Variaciones". Na okładce wytłoczona w złocie dedykacja - decicadas A. SM CARLOS VI REY DE ESPAGNA. Rok wydania 1845, Paryż. Kuriozalność tej pozycji zawiera się w fakcie nieistnienia takiego króla Hiszpanii. Dynastyczno-polityczne intrygi w ówczesnej Hiszpanii dały autorowi asumpt do przedwczesnego hołdu. 
  Równie ciekawą pozycją był album "La Porcelaine Tendre de Sevres" z przełomu XIX/XX w autorstwa Edouarda Garniera. Na 50 planszach przedstawiono 250 detali zdobiących porcelanę sewrską. Wszystko ręcznie malowane, oddające dokładnie kolorystykę i szczegóły zdobień. Piękne wydanie w doskonałym stanie za 4200 zł.
   

     

  7. DESA UNICUM DOM AUKCYJNY 
     
  Pokazała na targach malarstwo, grafikę, rysunek i rzeźbę współczesnych artystów. Sztukę dawną reprezentował obraz Henryka Siemiradzkiego "Dziewczyna przy żródle". Pokazano prace przedstawicieli kilku pokoleń artystów. Od Otto Axera, Haliny Michalskiej, Bogusława Szwacza przez Franciszka Starowieyskiego, Wiesława Borowskiego, Tadeusz Dominika, Romana Opałkę do Rafała Strenta, Jarosława Modzelewskiego Antoniego Janusza Pastwy, Krzysztofa Wachowiaka i najmłodszego pokolenia w osobach; Agnieszki Cieślińskiej i Rafała Kochańskiego.
   

     

  8. DESA DZIEŁA SZTUKI I ANTYKI 
     
  Kontynuatorka najstarszej polskiej firmy antykwarycznej "P.P. DESA" działającej na rynku od 1950 r. wystawiła na targi ofertę malarstwa - St. Wyspiańskiego, T. Axentowicza, St. Kamockiego, L. Lewkowicza, srebra, szkła, medale i ordery.
   

     

  9. PRACOWNIA ZŁOTNICZA WIESŁAW WILK i BRACIA JANICCY 

  Pracownie te przedstawiły swoje prace jubilerskie oraz usługi w zakresie renowacji i rekonstrukcji, rytowania herbów oraz szlifowania brylantów. Służyły także jako punkt, gdzie można było dokonać wyceny bizuterii.
    

     

  10. SOPOCKI DOM AUKCYJNY 
    
  Zaprezentował unikalną kolekcję Jerzego Zanozińskiego, wybitnego kolekcjonera twórczości Nikifora. Kolekcja liczy 52 prace Nikifora, pochodzi z lat 1940-1960. Warunkiem nabycia prac jest kupno całej kolekcji. 
   

     

  11. DOM AUKCYJNY OSTOYA 
     
  Na niewielkiej przestrzeni stoiska zaprezentowano ofertę bogatą i różnorodną. Prace Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Władysława Podkowińskiego, Władysława Maleckiego, a także późniejszych artystów; Tymona Niesiołowskiego, Władysława Strzemińskiego. Pokazano też obiekty rzemiosła artystycznego.
   

     

  12. GALERIA STAROŚWIECKI STYL 
    
  Empirowy, złocony stół, empirowa amfora, stare srebra, szkło i zupełnie nie staroświeckie, choć o klasycznym pięknie, współczesne rzeźby w brązie wybitnej artystki rzeźbiarki Zofii Wolskiej.
   

     

  13. SPACE GALLERY 
    
  O przestrzeni, w której eksponowano propozycje galerii - wbrew jej nazwie - trudno mówić. Takie miejsce przydzielili organizatorzy. A na ścianach i sztalugach obrazy, których autorami są postacie z podręczników historii polskiej sztuki: Juliusz Kossak, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Ferdynand Ruszczyc, Tadeusz Makowski, Jerzy Nowosielski, Henryk Hayden.
  Space Gallery zaprezentowała też mini wystawę prac artystki rzeźbiarki Barbary Zambrzyckiej-Śliwy.
   

     

  14. GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ESTA 
   
  Galeria zaprezentowała prace Zbigniewa Beksińskiego, do którego prac galeria ma wyłączność. Niewątpliwą atrakcją stanowiska była mozliwość obejrzenia pierwszej z trzech cześci mulimedialnej i interaktywnej monografii twórczości Beksińskiego. Wystawiono także litografie barwne Tadeusza Łapińskiego.
    

     

  15. RENESans GALERIA SZTUKI i RENES OPRAWA OBRAZÓW 
    
  Przedstawiła prace Bożeny Biskupskiej , artystki uprawiającej malarstwo i rzeźbę. Pokazano prace olejne na płótnie i papierze, brązy, prace skomponowane z betonu i brązu. 
   

     

  16. ARTEMIS - GALERIA SZTUKI 
     
  Zaoferowała duży wybór polskiej sztuki współczesnej : Aleksander Kobzdej, Kazimierz Mikulski, Jerzy Duda Gracz, Magdalena Abakanowicz, Stanisław Rodziński, Katarzyna Buglewicz, Anita Cypryańska, Mariola Jaśko, Włodzimierz Kunz, Edward Dwurnik, Stasys Eidrigevicius, Allan Rzepka.
   

     

  18. DOM AUKCYJNY POLONIA ART 
    
  Cała ekspozycja poświęcona przedstawieniu twórczości jednej artystki - Esti Dunow. Artystka z New Yorku uprawia malarstwo pejzażowe, osadzone w tradycji sztuki francuskiej, jest też światowej klasy ekspertem malarstwa Chaima Soutine`a.
   

     

  20. PARTYKA GALLERY 
     
  Przedstawiła wybrane, dobre prace wybitnych twórców XX w : W. Skoczylasa, E. Zaka, W. Taranczewskiego, W. Ślewińskiego, H. Haydena, Z. Menkesa.
   

     

  21. GALERIA MAREK 
    
  Prowadzona przez znanego eksperta sztuki kręgu Ecole de Paris pokazała obrazy Joachima Weingarta, Chaima Epsteina, Leopolda Levy`ego, Jeana Peske, Romana Kramsztyka, wystawiono też obraz Malczewskiego i pastel Wyspiańskiego "Portret Antoniego Kamieńskiego" - dzieło wybitne sztuki portretu.
   

     

  22. POLSKI DOM AUKCYJNY SZTUKA 
    
  Pokazano w ofercie sprzedaży przede wszystkim dzieła sztuki współczesnej. Kompozycje malarsko przestrzenne R. Winiarskiego, reliefy H. Stażewskiego, prace R. Owidzkiego. 
   

     

  23. SALON ANTYKWARYCZNY NAUTILUS 
   
  Nautilus zaprezentował ofertę malarstwa i grafiki - prace m.in. Taranczewskiego, Sielskiego, Zawadowskiego i Nowosielskiego. Niebywałą ciekawostką była praca Leopolda Lewickiego(1906-1973), zatytułowana "Kompozycja figuralna" z 1935 roku. Obraz ten wzbudził duże zainteresowanie ze względu na fakt, że prace tego artysty są rzadkością na rynku.
    

     

  24. SZTUKA I ANTYKI - LESZEK WĄS 
    
  Amatorzy starożytności mogli tu nacieszyć wzrok. Rzeźba św. Krzysztofa z początku XVII w śląskiego pochodzenia. Skrzynia czeska w oryginalnym stanie z dobrze zachowaną malaturą z początku XIX w, czy też zegar rotacyjny "Temple d`Amour" z końca XVIII w. Stare srebra, w tym koszyk wykonany przez Daniszewskiego - to tylko niektóre propozycje.
   

     

  24B. KONSERWACJA MEBLI DAWNYCH - TOMASZ SZEWCZYK 
    
  Pracownia konserwacyjna prowadzona przez Tomasza Szewczyka. Siedzibę swoją ma w Katowicach i Mysłowicach i świadczy wysokiej klasy usługi.
   

     

  25. GALERIA MŁODYCH GA 

  Galeria Młodych to sztuk młodych dla młodych. Zosała powołana 9 maja 2001 wraz z wernisażem 7 młodych artystów - studentów i absolwentów krakowskiej ASP. Galerii patronuje Gazeta Antykwaryczna, która na łamach swojego pisma prezentuje i promuje debiutanckie osiągnięcia artystów, dzięki czemu ułatwia młodym osobom zaistnieć na rynku sztuki.
    

     

  26. GALERIA ZDERZAK 
    
  Obrazy Jarosława Modzelewskiego, który jest w tej galerii "od zawsze", oleje Janusza Tarabuły. Wystawiono też obraz "Portret mężczyzny" Andrzeja Wróblewskiego - inspiratora artystycznych poszukiwań wspieranej przez "Zderzak" "Gruppy"
   

     

  27. KANTOR KUPIECKI ANTYK 
    
  W kantorze wszystko znaleźć się może. Portrety młodego księcia Józefa Poniatowskiego i równie młodej księżnej Izabelli Czartoryskiej pędzla Józefa Grassiego / każdy z nich po 60 tys. zł/. Chińska kadzielnica z brązu z XVIII w, alabastrowa główka pięknej kobiety Fanfaniego, czy drewniany piórnik z XIX w inkrustowany srebrem i macicą perłową. Wazon - amfora o wys. 20 cm wytwórni Kadyny i dużo, dużo więcej.
   

     

  28. GALERIA POD REJENTEM 
    
  Działająca od dwóch lat galeria prowadzi działalność wystawienniczą skupiając się na artystach Grupy Krakowskiej oraz malarstwie z lat 50-tych i 60-tych. Na Targach przedstawiono malarstwo Macieja Gryglaszewskiego, Jana Świderskiego, Anny Karpowicz, Janiny Kraupe, Jerzego Nowosielskiego, oraz rzeźby Pawła Erazmusa i Józefa Sękowskiego.
   

     

  29. GALERIA ANNA IGLIŃSKA 
    
  Wybrana na Targi oferta zawierała prace m. in. Jacka Rykały, Jerzego Skarżyńskiego, Tadeusza Dominika, Nonny Ponomariewej, Małgorzaty Rudowicz.
   

     

  30. BRĄZ-ART 
    
  Galeria Brąż-ART zajmuje się przede wszystkim wytwarzaniem ikon srebrzonych i złoconych. Wytwarza także obudowy do zegarów, wyroby brązownicze oraz medalierskie.
   Pracownia szczyci się długoletnią tradycją (zał. w 1977 roku) oraz zdobytymi licznymi wyróżnieniami i nagrodami.
   

     

  31. INTAGLIO-LITHO PRINT STUDIO 
    
  Pracownia graficzna zaprezentowała swoje możłiwości w zakresie grafiki odtwórczej, realizowanej w tradycyjnych technikach sztuki graficznej. Wystawiono liczne widoki miast, panoramy, cykle tematyczne oraz prace Bruno Schulza. 
    

     

  32. SD-GALERIA 
    
  Zaprezentowała sztukę wspólczesną. Pokazano dzieła następujących artystów; E. Burke, J. Lebensteina, S. Eidregiviciusa, B. Wąsowskiej, T. Sętowskiego, A. Zająca, J. Wilkoń, J. Yerki, A. Kowalskiego, J. Kukowskiego, F. Starowieyskiego, J. Lewandowskiego, Z. Beksińskiego, M. Michalika, J. Panfil.
   

     

     


          Relacja przygotowana przez Artinfo


  Reklama

  Oferta sprzedaży - nowości