Józef Szajna - wystawa jubileuszowa w Galerii DAP

  Informacje o wystawie

  • 17 grudnia 2002 - 31 stycznia 2003
  • Galeria Domu Artysty Plastyka
  • Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków, ul. Mazowiecka 11a
  • 00-052 Warszawa
  • tel.: 22 827 76 88
  • fax: 22 826 23 61
  • biurowystaw@owzpap.pl
  • http://owzpap.pl
  • Godziny otwarcia:
  • wtorek - niedziela: 11.00 - 18.00


  Józef Szajna obchodzi w tym roku podwójny jubileusz - 80-tą rocznicę urodzin oraz 55-lecie pracy twórczej.
  Prezentowana w Galerii Domu Artysty Plastyka Okręgu Warszawskiego ZPAP wystawa wpisuje się w cykl imprez związanych z obchodami jubileuszu artysty.
   
  Tytuł wystawy mówi wszystko. Teatr i Sztuka, Sztuka i Teatr. Twórca teatru obrazu, narracji wizualnej, wniósł do kreacji teatralnych plastyczne wizje na niespotykaną wcześniej skalę. Trudno oddzielić w jego twórczości pole sztuki teatralnej od sztuki plastycznej. Twórca spektakli, ich reżyser, scenograf, także autor prac malarskich, collage`ów instalacji, obiektów. W latach 60-tych stworzył cykl obrazów "Mrowiska" odnoszący się do pogmatwanych relacji świata ludzi. Obrazy z cyklu śmierci "Epitafia i apoteozy", kompozycje przestrzenne.
    
  Artysta do tworzenia obrazów i collage`ów wykorzystuje rozmaite materiały. Strzępy materiałów, przypalone i postrzępione ubrania, bezużyteczne już przedmioty, makabryczne kukły. W szybkim przemijaniu czasu, dematerializacji i zapomnieniu artysta pragnie zachować Pamięć. 
    
  " ..Śledząc kolejne odsłony w tym niekończącym się plastycznym spektaklu Szajny, odnajdujemy atrybuty i artefakty współczesności oczywiste przez swoją dosłowność aż do bólu. Wszystkie te elementy skomponowane są w szczególny sposób i tworzą zawsze nowe światy uaktywniając wyobraźnię widza w kierunku aktualnych zagrożeń i lęków, które towarzyszą współczesnemu człowiekowi aż nadto wyraziście. Artysta z uporem powtarza nam: Pamiętajcie, zło nie skończy się raz na zawsze" 
  /Ewa Miazek w słowie wstępnym do katalogu/
    
   

  W trakcie uroczystości otwarcia wystawy, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Ferdynand Ruszczyc składając Józefowi Szajnie gratulacje, poinformował o projekcie upamiętniającym dzieło artysty. Instalacja Józefa Szajny stanie na stałe na dziedzińcu Muzeum Narodowego.
   
  Patronat nad wystawą objął Aleksander Kwaśniewski - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
   

     
   Wybrane prace prezentowane na wystawie:

   

    
  SZTUKA JEST ZMNIEJSZANIEM DYSTANSU MIĘDZY ZJAWISKAMI 
  ZNANYMI A ZALEDWIE PRZECZUWALNYMI.
  /Józef Szajna/
   

  Wariacje teatralne na temat Rewizora Gogola 
  tech. mieszana 1963
  Wariacje teatralne
  Kupiec
    collage 1966
  Dama z czerwoną
  rękawiczką
  collage 1967
   
   
  Apoteoza
  tech. mieszana 1967
  Wariacje teatralne Król
  collage 1968
  Zapomnienie
  tech. własna 1968
    
   
  Odbicie
  collage 1970
  Wariacje teatralne 
  Kobieta siedząca
   tech. mieszana 1971
  Mrowisko II
  obraz 1981
    
   
  Wilkołak
  obraz 1985
  Utrwalenie
  collage 1985
  Babon
  collage 1985
    
   
  Ucho
  pudełko 1984
  Ona
  obraz 1988
  Wyjście z impasu
  obraz 1988
    
   
  Księżna
  collage 1994
  Rysunki erotyczne
  1994-2001
  Remanent przeszłości
  pudełko 2001

   

     

   Nota biograficzna:

   

  Józef Szajna - urodził się w 1922 w Rzeszowie. Ukończył grafikę i scenografię na krakowskiej ASP w 1953. Malarz, scenograf, reżyser, grafik,dyrektor teatru, teoretyk teatru, autor scenariuszy. W czasie wojny żołnierz Związku Walki Zbrojnej AK, więzień obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. W latach 1954-1965 pracownik ASP w Krakowie, od 1972 r. profesor ASP w Warszawie. Autor dramatycznych obrazów oddających nastrój zniszczenia, zagłady, przemijania ("Epitafium I", "Dramat III"); 1953-55 scenograf w Teatrze Ziemi Opolskiej, skąd z K. Skuszanką i J. Krasowskim przeniósł się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, (m.in.: "Księżniczka Turandot" C. Gozziego, "Myszy i ludzie" wg J. Steinbecka, "Jacobowsky i pułkownik F. Werfla, Burza Szekspira, "Radość z odzyskanego śmietnika" wg J. Kadena-Bandrowskiego, "Dziady" A. Mickiewicza); współpracował sporadycznie z innymi teatrami; w 1962 był współtwórcą "Akropolis" S. Wyspiańskiego w reżyserii J. Grotowskiego; 1963-66 dyr. Teatru Ludowego w Krakowie, debiut reżyserski ("Rewizor" M. Gogola, 1963); 1972-82 dyrektor Teatru Studio w Warszawie, gdzie rozwijał teatr zdominowany metaforyką plastyczną, ukazującą cywilizację upadku (jako wysypisko żelastwa i zbiorowisko kalekich postaci): "Witkacy"; "Gulgutiera" (współautor scenariusza - M. Czanerle), "Replika" (kolejne wersje), "Dante", "Cervante"s; twórca environments (np. Ściana butów" w galerii Zachęta w Warszawie, "Reminiscencje" - pamięci artystów straconych w Oświęcimiu oraz happeningów (np. "Déballag"e w Nicei). Autor ponad 100 wystaw indywidualnych prezentowanych na całym świecie. Dwukrotnie wystawiał na Biennale w Wenecji. Prace w polskich i europejskich zbiorach muzealnych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Oldenburgu - za zasługi i artystyczny wkład do kultury pamięci XX wieku.
   

       
  Wystawa czynna do 31 stycznia 2003
    
  Relacja przygotowana przez Artinfo.pl


  SZAJNA Józef
  Urodził się w 1922 w Rzeszowie. Ukończył grafikę i scenografię na krakowskiej ASP w 1953. Malarz, scenograf, reżyser, grafik,dyrektor teatru, teoretyk teatru, autor scenariuszy. W czasie wojny żołnierz Związku Walki Zbrojnej AK, więzień obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. W latach 1954-1965 pracownik ASP w Krakowie, od 1972 r. profesor ASP w Warszawie. Autor dramatycznych obrazów oddających nastrój zniszczenia, zagłady, przemijania ("Epitafium I", "Dramat III"); 1953-55 scenograf w Teatrze Ziemi Opolskiej, skąd z K. Skuszanką i J. Krasowskim przeniósł się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, (m.in.: "Księżniczka Turandot" C. Gozziego, "Myszy i ludzie" wg J. Steinbecka, "Jacobowsky i pułkownik F. Werfla, Burza Szekspira, "Radość z odzyskanego śmietnika" wg J. Kadena-Bandrowskiego, "Dziady" A. Mickiewicza); współpracował sporadycznie z innymi teatrami; w 1962 był współtwórcą "Akropolis" S. Wyspiańskiego w reżyserii J. Grotowskiego; 1963-66 dyr. Teatru Ludowego w Krakowie, debiut reżyserski ("Rewizor" M. Gogola, 1963); 1972-82 dyrektor Teatru Studio w Warszawie, gdzie rozwijał teatr zdominowany metaforyką plastyczną, ukazującą cywilizację upadku (jako wysypisko żelastwa i zbiorowisko kalekich postaci): "Witkacy"; "Gulgutiera" (współautor scenariusza - M. Czanerle), "Replika" (kolejne wersje), "Dante", "Cervante"s; twórca environments (np. Ściana butów" w galerii Zachęta w Warszawie, "Reminiscencje" - pamięci artystów straconych w Oświęcimiu oraz happeningów (np. "Déballag"e w Nicei). Autor ponad 100 wystaw indywidualnych prezentowanych na całym świecie. Dwukrotnie wystawiał na Biennale w Wenecji. Prace w polskich i europejskich zbiorach muzealnych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Oldenburgu - za zasługi i artystyczny wkład do kultury pamięci XX wieku.
   
   
  Reklama

  Oferta sprzedaży - nowości