Grzegorz i Mariola Ptak - Oto moja baśń - Galeria BP

  Informacje o wystawie

   
   
     
  Sztuka Grzegorza i Marioli Ptak jest ich spotkaniem. Stworzyli jednorodny świat istniejący na ich płótnach. Oboje inspirują się baśnią jako wyrazem archetypów. W tym gatunku sztuki ludowej fabuła rozciągnięta między światem realistycznym a nadnaturalnym często dotyka głębokiego problemu egzystencjalnego. Według psychoanalityka Brunona Bettelheima baśnie pełnią kluczową rolę w rozwoju dziecka: pozwalają mu pokonać różnorodne lęki oraz przekazują podstawową wiedzę na temat kultury, w której dziecko dorasta. W tym kontekście bardzo ciekawe jest, że Mariola i Grzegorz inspirują się baśniami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych. Grzegorz bardziej czuje poetykę sag północnych - skandynawskich i celtyckich. Na podstawie prac nielicznych ilustratorów baśni północnych wypracował własna stylistykę. Przedstawia to, co opisują baśnie i to, co pozostawiają w domyśle. Jego obrazy są zaludnione przez trolle, elfy, wróżki występujące wobec przyrody i jej zjawisk: borów, lasów, nocy, wiatru.... Mariola, była uczennica szkoły baletowej, jest zainspirowana światem tańca oraz wędrownych lalkarzy. Jest to widoczne szczególnie we wspólnych projekcie artystycznym Ptaków - kukiełkowym Teatrze Księżyc. 
   
    

    
   
   
  Jak sami mówią etiudy i spektakle ich teatru to spotkanie światła, lekkości i zwiewności z mrokiem, nostalgią i mocą. Twórczość malarska Marioli jest wyrazem jej poczucia bliskości i hołdem dla kobiet - głownie wybitnych literatek, m.in.: Emily Bronte, Sylvia Plath... Mariola często wkomponowuje wykonane przez siebie lalki w przestrzenną płaszczyznę obrazów. Łączenie teatru i malarstwa to jeden z podstawowych elementów twórczości małżeństwa Ptaków. Mariola i Grzegorz Ptakowie dopełniają własne wernisaże miniaturami teatralnymi, które są przestrzenną kontynuacją zaprezentowanych obrazów. 
   

   
    
   
   

   

   Wybrane prace:
     
      

   


    
   
   
   


   


   
  Noty biograficzne: 

          

  Grzegorz Ptak urodził się w 1977 r w Kielcach. W latach 93 - 97 był uczniem kieleckiego plastyka. W 2002 roku obronił dyplom z malarstwa (wyróżnienie) w pracowni prof. Jerzego Wrońskiego w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego gdzie w 2002 broni dyplomu. Grzegorz Ptak wraz z żoną Mariolą prowadzi projekt o nazwie TEATR KSIĘŻYC.

  Mariola Ptak urodziła się w 1977 r w Tychach. W latach 93 - 97 uczęszczała do plastyka w Katowicach. W 1997 roku rozpoczęła naukę w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego gdzie w 2002 obroniła dyplom z malarstwa (wyróżnienie) w pracowni prof. Jerzego Wrońskiego. Mariola Ptak wraz ze swoim mężem Grzegorzem tworzy projekt o nazwie TEATR KSIEŻYC.  Grzegorz Ptak - WYSTAWY:
  1997 Dyplom, BWA (Kielce)
  2000 Piwnica Teatralna (Cieszyn)
  2001 Nowohucki Centrum Kultury (Kraków)
  2002 Uniwersytet Śląski (Cieszyn)
  2003 Galeria w Oberseebach (Francja)
  2004 Galeria Gołogórski (Kraków)
  2004 Beskidzka Galeria Sztuki (Szczyrk)
  2004 Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Cieszyn)
  2005 Faces from the Andersens Fairytales - Nordic House, Labirynt (Kraków), Kopenhaga (Dania), Instytut Polski - Sztokholm (Szwecja)
  2005 Culture at Crossing - Kulturhuset - Farum (Dania), Labirynt (Kraków)
  2005 Art Forum (ŁÓDŹ)
  2005 Galerie Havirov (Czechy)
  2006 NCK Galeria Centrum (Kraków)
   
  PRACE GRZEGORZA PTAKA ZNAJDUJĄ SIĘ W NASTĘPUJĄCYCH GALERIACH:
  Canaletto, Galeria Beaty Pawlak, Galeria SD, Galeria Bogny Czechowskiej, Beskidzka Galeria Sztuki, Galeria Doroty Otulskiej, Labirynt, Adi Art, Atelier, 
  Manufaktura, Galeria w Obeerseebach, Galeria Denuo, Galeria Artis, Galerie Miejskie, Galeria Fraktal, Galeria Radwan, BWA Zamek Książ, Galeria Raven, Galeria Mito, Galeria Profile, Galeria Meble  Mariola Ptak - WYSTAWY:
  1994 Pałac Młodzieży, BWA (Katowice)
  1995 Teatr Mały (Tychy)
  1996 Państwowa Szkoła Baletowa (Bytom)
  1998 Opera Śląska (Bytom)
  1999 Pałac Młodzieży (Katowice)
  2000 Opera Śląska (Bytom)
  2001 Nowohuckie Centrum Kultury (Kraków)
  2002 Uniwersytet Śląski (Cieszyn)
  2004 Galeria w Obeerseebach (Francja)
  2004 Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Cieszyn)
  2005 Culture at Crossing - Kulturhuset - Farum (Dania), Labirynt (Kraków)
  2005 Art Forum (ŁÓDŹ)
  2005 Galerie Havirov (Czechy)
  2006 NCK Galeria Centrum (Kraków)
   
  PRACE MARIOLI PTAK ZNAJDUJĄ SIĘ W GALERIACH:
  Canaletto, Galeria Bogny Czechowskiej, Beskidzka Galeria Sztuki, Galeria w Obeerseebach, Manufaktura, Galeria Herbaciarnia U DZIWISZA , Galeria Doroty Otulskiej, Galeria Raven, Galeria Denuo, Galeria Meble 

  Wystawa czynna do 6 kwietnia 2007

  ________________________________
  Tekst: SJ
  Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   

  PTAK Grzegorz
  Grzegorz Ptak urodził się w 1977 r w Kielcach. W latach 93 - 97 był uczniem kieleckiego Liceum Plastycznego im. J. Szermentowskiego. W 1997 roku rozpoczyna naukę w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego gdzie w 2002 broni dyplomu z malarstwa (wyróżnienie) w pracowni prof. Jerzego Wrońskiego.

  Malarstwo Grzegorza Ptaka swoje źródła ma w baśni. Autor inspiracje czerpie z natury, ale także prostoty sztuki ludowej. Od wielu lat w centrum zainteresowania Grzegorza znajdują się opowieści oraz baśnie "północy" i wielokrotnie w swoim malarstwie odnosił się do prac takich skandynawskich ilustratorów jak John Bauer czy Theodor Kittelsen..

  Zafascynowany językiem dawnych legend i mitów pragnie odnaleźć własną formę wypowiedzi malarskiej tworząc niewielkie, symboliczne historyjki, które intuicyjnie nawiązują do "niewidzialnego". Często odnoszą się do prostoty sztuki ludowej oraz natury, z których źródeł autor najchętniej czerpie inspiracje

  Grzegorz Ptak wraz z żoną Mariolą prowadzi projekt o nazwie TEATR KSIĘŻYC.
   
   
  Reklama

  Oferta sprzedaży - nowości