Mela Muter - Malarstwo - Galeria ASP w Krakowie

  Informacje o wystawie

  • 19 maja - 29 czerwca 2007
  • Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
  • pl. Matejki 13
  • 31-157 Kraków
  • tel.: (+48 12) 29 92 000
  • fax: (+48 12) 42 26 566
  • http://www.asp.krakow.pl


  Mela Muter była jedną z najciekawszych osobowości i dobrą malarką w okresie przełomu XIX i XX wieku. Mimo to, nie wymienia jej Słownik Artystów Polskich, ani bardziej ogólne opracowania. Mieszkała w Paryżu, a krytycy francuscy uważali ją za jedną z wielkich postaci kobiecych ówczesnego malarstwa i świetną portrecistkę. Znała tzw. artystyczny świat. Jej pracownię odwiedził Henri Matisse, przyjaźniła się z Erikiem Satie, była blisko zżyta z Rainerem Marią Rilke. Życie nie rozpieszczało artystki. Związek z Leopoldem Staffem, na skutek nalegań rodziców, po czterech latach zakończył się rozstaniem. Śmierć matki, potem siostry i Raymonda Lefebvra, z którym Muter dzieliła życie, wpłynęły zapewne na pojawienie się nuty melancholii, widocznej także w obrazach. Ta nuta pogłębiła się dodatkowo kiedy zmarł ojciec, oraz ciężko chory syn. 

  Mela Muter długo musiała czekać na odkrycie i sławę, niestety pośmiertną. W Polsce, kiedy na aukcjach komercyjne tryumfy zaczęły święcić obrazy artystów z kręgu tzw. École de Paris, wyszła niejako z ukrycia. Zakwalifikowanie jej twórczości do wspomnianej Szkoły Paryskiej, nie jest jednoznaczne. Pojawiają się w niej nawiązania do fowizmu, kubizmu, stylu Paula Cézanne’a, van Gogha. Widać silny, dynamiczny dukt pędzla, lub kubicznie zarysowane bryły krajobrazu, kiedy indziej – delikatne rozproszenie farby na niezagruntowanym płótnie – jak w portretach. 

  Kiedy obrazy kręgu École de Paris cieszyły się powodzeniem na aukcjach, bardziej zainteresowano się tez twórczością Mali Muter. Czy zainteresowanie to jest wystarczające to kwestia podlegająca dyskusji. Z pewnością jednak można stwierdzić, że w obliczu nikłej znajomości sztuki polskiej na forum międzynarodowym, a zwłaszcza sztuki kobiet, postać Muter jest za mało widoczna i niewypromowana. Każda wystawa, nawet tak niewielka jak w Galerii ASP w Krakowie, być może wpływa na zmianę tej sytuacji.

   
   

   Wybrane prace:
     
      

   


   
   
   

   
    
   Nota biograficzna: 

          

  Muter Mela (Maria Melania Mutermilch) (1876-1967) - urodziła się w 1876 r w Warszawie, zmarła w 1967 r w Paryżu. Uczyła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet M. Kotarbińskiego w Warszawie. Po wyjeździe w 1901 r na stałe do Paryża chodziła na zajęcia do Academie Colarossi i Academie de la Grand Chaumiere. Wystawiała w Salonach paryskich i w Polsce.


  Wystawa czynna do 29 czerwca 2007

  ________________________________
  Tekst: Jolanta Gumula
  Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   

  MUTER Mela (Mutermilch Maria Melania)
  Muter Mela (Maria Melania Mutermilch) - urodziła się w 1876 r w Warszawie, zmarła w 1967 r w Paryżu. Uczyła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet M. Kotarbińskiego w Warszawie. Po wyjeździe w 1901 r na stałe do Paryża chodziła na zajęcia do Academie Colarossi i Academie de la Grand Chaumiere. Wystawiała w Salonach paryskich i w Polsce. Na ukształtowanie się indywidualnej, dojrzałej twórczości artystki miały duży wpływ prace takich artystów jak: P. Cezanne`a pejzaże i martwe natury, V. van Gogha pejzaże, E. Vuillarda portrety. Na przełomie 1994/95 miała miejsce w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa monograficzna artystki.
   
   
  Reklama

  Oferta sprzedaży - nowości