Beata Ewa Białecka - Malarstwo
 • Beata Ewa Białecka - Galeria Artinfo.pl w Fabryce Trzciny
 • Agnieszka Gniotek14.01.2008, ostatnia aktualizacja 14.01.2008, 13:42

Otwarcie wystawy Beaty Ewy Białeckiej było jednym z najbardziej wyczekiwanych w Galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny. Ekspozycja zaplanowana została ponad rok temu, o czym informowaliśmy na stronie internetowej galerii, a także realizując wystawę \"Małe formaty\" w grudniu 2006 r., na której pokazywaliśmy sygnalenie twórczość artystów, jacy będą w najbliższych miesiącach współpracować z galerią.

Informacje o wystawie

 • 12 listopada - 09 grudnia 2007
 • Wernisaż:
 • 12.11.2007, 19:00
 • Galeria Artinfo.pl w Fabryce Trzciny
 • ul. Otwocka 14
 • 03-759 Warszawa
 • tel.: 022 818 94 68
 • galeria@artinfo.pl
 • http://www.galeria.artinfo.pl
 • Godziny otwarcia:
 • Galeria otwarta w godzinach pracy Fabryki Trzciny.

Nie pozostało to bez odzewu kolekcjonerów, którzy okazywali duże zainteresowanie pracami autorki już na wiele miesięcy przed planowaną ekspozycją. Przełożyło się to na wernisażową frekwencję, która mimo warszawskich korków i niesprzyjającej pogody stała się dowodem na uznanie, jakim cieszy się malarstwo Białeckiej wśród widzów. Co do uznania wśród krytyków nie ma wątpliwości, gdyż Beata Ewa Białecka jest laureatką wszystkich znacznych konkursów malarskich w Polsce. Jest jedną z najbardziej oryginalnych malarek młodego pokolenia, mimo że z twórczości wielkich poprzedników czerpie pełnymi garściami. Beata Ewa Białecka przyznaje się do inspiracji światem reklamy, choć w jej pracach widać przede wszystkim twórczy dialog z Velásquezem, Martinim i Fouqetem. Proponuje malarstwo nierealistyczne, choć figuratywne.

Na wystawie w Galerii Artinfo.pl autorka zaprezentowała ponad 20 płócien. Jak sama przyznała, była to największa wystawa indywidualna, jaką do tej pory zaprezentowała, i oczywiście pierwsza w Warszawie. To co dla nas, organizatorów, było szczególnie cenne to fakt, że w skład ekspozycji weszło wiele płócien nowych, do tej pory nie prezentowanych publiczności, które autorka także po raz pierwszy oglądała we wnętrzu galeryjnym, a nie w pracowni.

Najnowsze prace Białeckiej dowodzą, że jej twórczość ciągle ewoluuje. Pozostając przy mariażu miedzy sztuką wysoką a popularną, dalej czyniąc kobietę niemal wyłączną bohaterką swoich kompozycji i nadal czerpiąc z symboliki i ikonografii szeroko pojętego chrześcijaństwa Białecka monumentalizuje swoje przedstawienia, tworząc coraz bardziej nierealistyczne i wyabstrahowane z otoczenia uniwersalne symbole. Powołała do życia rasę silnych kobiet, uosabiających uniwersalne wartości, które w konsumpcyjnym społeczeństwie są opoką, ale i krytycznym komentarzem. To krytyka rzeczywistości nie zawierająca jednak w sobie dydaktyzmu. Umiejętnością Białeckiej jest wypowiadanie uniwersalnych treści w komunikatywnym współcześnie języku, unikając jednocześnie schlebiania popularnemu gustowi. To rzadkość, która jest przez wszystkich doceniana. My cieszymy się, że możemy gościć w galerii jej obrazy, mając szansę je Państwu prezentować.

Fotorelacja
 
liczba zdjęć w fotorelacji: 24
Zdjęcia prac
 
liczba zdjęć w kolekcji: 8
BIAŁECKA Ewa Beata
Ukończyła Wydział Malarstwa Sztalugowego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego oraz prof. Zbyluta Grzywacza. Nagrodzona Złotą Odznaką Primus Inter Pares Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymała Stypendium Artystyczne ASP Kraków oraz półroczna rezydencję w Syke (Niemcy, 1991), Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Sztuki (1999); Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska (2005); Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego (2006).
Jest laureatką licznych nagród m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Malarskim "Św. Wojciech" (1997); Ogólnopolskim Konkursie Malarskim "Mój pejzaż" (nagroda Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz III nagroda (1998 i 2001); XXI Salonie Elbląskim (Nagroda Główna Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego (2001); 36. Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Współczesnego "Bielska Jesień 2003" (2003, wyróżnienie); III miejsce w plebiscycie publiczności Biennale Malarstwa Współczesnego "Bielska Jesień 2005"; VI Triennale Sztuki SACRUM \"Sztuka wobec zła" (2006, I Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego); XXI FPMW Zamek Książąt Pomorskich (2006, Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Ma na koncie liczne wystawy zbiorowe w Niemczech i Polsce oraz ekspozycje indywidualne: w Galerii Klubu Żak w Gdańsku (2003), Muzeum Miasta Lęborka (2003), Galerii ZPAP w Gdańsku (2005), Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (2006), Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu (2006).

Jej prace znajdują się w zbiorach w kraju i zagranicą (Niemcy, Szwecja, Anglia, Australia, Macedonia, Francja, Stany Zjednoczone, Japonia).
 
 
Reklama

Oferta sprzedaży - nowości