Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
De Aranda Izabella Godlewska
(1931 - 2018)

Izabella Godlewska de Aranda - ur. 1931 w Słonimiu w woj. Nowogródzkim. Malarka, rzeźbiarka, architekt; córka Józefa Godlewskiego, senatora z Nowogrodczyzny i Fabianny z Czapskich, prawnuczka Emeryka Hutten-Czapskiego (znanego kolekcjonera i donatora Muzeum Narodowego w Krakowie), krewna Józefa Czapskiego, malarza i pisarza.
Dzieciństwo spędziła w majątku Synkowicze (obecnie Białoruś). We wrześniu 1939 r. rodzina uciekając przed Niemcami, udała się do Wilna a po zajęciu miasta przez wojska sowieckie, przez Rygę, Szwecję i Belgię do Francji, gdzie Józef Godlewski zbudował polski obóz dla wojska w Coëtquidan.
Po klęsce Francji w czerwcu 1940, uciekli do Marsylii, a dalej przez Hiszpanię i Portugalię, do Wielkiej Brytanii. Izabella Godlewska studiowała w Oxford School of Architecture (dyplom 1955), pobierając równolegle lekcje malarstwa u Józefa Pacewicza, malarza związanego z École de Paris, mieszkającego w Londynie. Po studiach pracowała w biurze architektonicznym Olivera Chestertona w Londynie. W 1959 r. wyszła za mąż za hiszpańskiego dyplomatę Eduarda Aranda y Carranza i przeprowadziła się do Madrytu. Tam pracowała w studio architektonicznym Mariano Garrigueza i współpracowała z architektem José Suáresem. Poznała madryckie środowisko artystyczne, co zaowocowało w 1973 r. uczestnictwem w zbiorowej wystawie: 70 lat malarstwa hiszpańskiego, prezentowanej w Madrycie, Londynie, Dublinie i Warszawie (wspólnie m.in. z Salvadorem Dalím).
W związku ze stanowiskiem męża często zmieniała kraje zamieszkania: Haiti, Włochy, Finlandia, Estonia. Po śmierci męża w 1993 r., osiedliła się w Londynie.


Wypowiedzi i recenzje

Wystawy indywidualne:
1962 - Instytut Francuski w Port-au-Prince (Haiti);
1969 - Galeria 88 w Rzymie;
1970 - Galeria Acquavella w Caracas (Wenezuela);
1974 - Galeria Skira w Madrycie;
1977 - Muzea Sztuki Współczesnej w Bagdadzie, Kairze i Aleksandrii;
1979 - Caja de Ahorros w Kadyksie;
1980 - Galeria Sen w Madrycie;
1990 r. - Bank Midland w Londynie;
1999 - The Air Gallery i Studio Gallery w Londynie;
2005 - Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu.

Wystawy zbiorowe (wybór)
1973 - "70 lat malarstwa hiszpańskiego" - wystwa prezentowana w Madrycie, Londynie, Dublinie i Warszawie;
1980 - "Trayectorias" - wystawa prezentowana wNeapolu, Atenach, Ankarze, Istambule, Ammanie, Bangkoku, New Delhi i Kanberze.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl