Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Jan Mieczkowski
(1830 - 1889)
Jeden z najważniejszych fotografów warszawskich II połowy XIX w. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Wcześnie osierocony i pozbawiony przez nieuczciwych opiekunów majątku, znalazł się bez środków do życia. By zarobić na utrzymanie odbył praktykę w zakładzie fotograficznym Karola Szczodrowskiego, malarza i filozofa. W 1857 r. otworzył własny zakład w gmachu Hotelu Europejskiego, który wkrótce stał się jednym z najmodniejszych w Warszawie. Następnie przeniósł atelier do budynku na rogu ulic Senatorskiej i Miodowej, gdzie prowadził równocześnie sklep z preparatami i przyrządami fotograficznymi. Ceniono go przede wszystkim jako portrecistę. Jego zakład wytwarzał zarówno duże portrety fotograficzne w tzw. formacie arkuszowym, jak i bardzo wówczas popularne niewielkie fotografie wizytowe, tzw. carte-de-visite. Mieczkowski wykonywał również fotografie teatralne, wydał cykl "Artyści i artystki baletu w główniejszych rolach i strojach narodowych", za który otrzymał list pochwalny na Wystawie Powszechnej w Londynie w 1862 r. Jego fascynacja teatrem znalazła odzwierciedlenie w działalności wydawniczej. W latach 1874-1876 wydawał pismo codzienne "Antrakt", poświęcone tematyce teatralnej. Za swoje fotografie otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: brązowy medal za portrety na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1867 r. Mieczkowski w literaturze przedmiotu przedstawiany jest przede wszystkim jako typ fotografa-przedsiębiorcy, potrafiącego przyciągnąć do swojego wytwornego atelier zamożną warszawską klientelę. Niewątpliwie jednak jego prace, zwłaszcza fotografie aktorów, świadczą o dużej wrażliwości i otwartości na modela. Fotografie portretowe, np. słynne wizerunki Heleny Modrzejewskiej, pokazują nie tylko wysoki poziom umiejętności technicznych fotografa, ale również umiejętność tworzenia subtelnych studiów psychologicznych.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl