Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Maria Czaykowska-Kozicka
(1878-1963)
Maria Czaykowska-Kozicka (Bilcze Królewskie 1878 - 1963) polska malarska. Ukończyła szkołę realną w Przemyślu, tam uczyła się malarstwa u Kwiecińskiego. W 1895 r. wyjechała na cztery lata do Monachium, gdzie studiowała u L.Hertericha i F.Fehra. Po powrocie do Krakowa wstąpiła do szkoły malarstwa i rzeźby dla kobiet, Toli Certowiczówny, gdzie uczył ją Jacek Malczewski. W styczniu 1901 r. została przyjęta do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Była uczennicą J.Mehoffera i J.Stanisławskiego. Jesienią 1902 r. wyjechała do Paryża, gdzie uczęszczała do École des Beaux-Art, studiując u F.Humberta, L.O.Mersona i A. de la Gandara. Mieszkała i tworzyła w Krakowie, we Wiedniu, Paryżu, Poznaniu i Warszawie oraz we Włoszech. Malowała obrazy rodzajowe, portrety i pejzaże oraz martwe natury.

Wystawiała swe prace w Salonie Krywulta od 1899 r., w Zachęcie w latach 1902-25, w Krakowie w TPSP od 1900 r., we Lwowie w TPSP, w Paryżu w 1920 w Salon des Indépendants i na wystawie Quelques Artistes Polonais w Galerie Barbazanges. Brała udział w wystawach szkoły Toli Certowicz, Koła Artystek Polskich we Lwowie i Stowarzyszenia Artystów Polskich w Krakowie. Była członkiem TZSP. W 1913 r. wzięła udział w Pierwszej Wystawie Niezależnych w warszawskim Salonie Artystycznym. W tym samym roku miała indywidualną wystawę w Zachęcie. Prace w Muzeach Narodowych w Warszawie i Krakowie.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl