Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Maria Sopoćko-Wąsowicz
(1896 Warszawa - 1987 Warszawa )

Maria Wąsowicz–Sopoćko urodziła się w Warszawie 1 października 1896 r. Matką artystki była Aniela z Wespańskich, ojcem - Rafał Wąsowicz, artysta malarz, potomek znakomitego rodu Duninów herbu Łabędź. Ród ten posiadał liczne dwory na ziemi opoczyńskiej.

Zamożni rodzice Marii Wąsowicz w swojej warszawskiej kamienicy prowadzili bogate życie artystyczne. Była tam pracownia malarska ojca, a później i samej artystki. W 1925 roku wstąpiła do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała malarstwo, później grafikę. Był to tez czas wojaży artystycznych po ówczesnej Europie. W roku 1933 uzyskała dyplom za cykl drzeworytów przedstawiających port w Antwerpii. W swoim zawodowym życiu była nauczycielką rysunku, projektantką kostiumów, dekoracji i lalek dla szkolnego teatru. Oprócz pracy zawodowej artystka wystawiała swoje prace w galeriach. Najczęściej były to drzeworyty i akwarele. Wojna pozbawiła ją majątku osobistego, przyniosła śmierć ukochanych osób: ojca i nastoletniego syna. Wówczas straciła też swoje prace artystyczne.

W powojennej Polsce artystka malowała akwarele dokumentujące etnograficzne portrety typów ludowych z różnych regionów kraju, m.in. z opoczyńskiego, łowickiego czy kurpiowskiego. Prace te były wystawiane w wielu miastach Polski. Zmarła 27 lipca 1987 roku w Warszawie.


Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl