PROCAJŁOWICZ Antoni | Helena Arkawin, 1904 r.
5.

PROCAJŁOWICZ Antoni (1877-1949)

Helena Arkawin, 1904 r.

litografia barwna/papier, 46,5 x 26,5 cm
sygnowany na kamieniu l.d.: 'AntProcajłowicz | Pisary 1904', opisany p.g. 'Arkawin'

- Sztuka Młodej Polski, Kraków 1965
- Grafika polska ok. 1900 roku, Kraków 1968

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Grafika Artystyczna
Dom Aukcyjny DESA UNICUM
10 październik 2017 | wtorek, godz: 19:00

cena sprzedaży: 900 zł

cena wywoławcza: 800 zł

estymacja: 1500 - 2000

cena sprzedaży: 900 zł

cena wywoławcza: 800 zł

estymacja: 1500 - 2000

W 1904 roku ukazała się związana z bujnym życiem teatru krakowskiego "Teka Melpomeny". Teka składała się z 36 litografii z karykaturami krakowskich aktorów w ich najlepszych rolach teatralnych. Powstała z inicjatywy Stanisława Rzeckiego jako dzieło wspólne kilku artystów: Karol Frycz był autorem karykatury Jerzego Leszczyńskiego w sztuce Jerzego Szaniawskiego "Eros i Psyche", Stanisław Szreniawa-Rzecki zarejestrował karykaturalne wizerunki Józefa Kotarbińskiego i Stanisława Bronicza w sztuce Szekspira "Kupiec wenecki", Antoni Procajłowicz - m.in. Helenę Arkawin, natomiast oscylujący pomiędzy ironią a melancholią Witold Wojtkiewicz był autorem znakomitych ujęć Jadwigi Mrozowskiej i Andrzeja Mielewskiego jako Klary i Albina w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry. Młodopolscy graficy trafną karykaturą i finezyjnym dowcipem zachwycili Jana Michalika, właściciela Cukierni Lwowskiej (znanej jako "Jama Michalikowa"), który na ścianach swej kawiarni umieścił barwne litografie.

Studiował w krakowskiej ASP (u Ferdynanda Cynka i Jacka Malczewskiego); malował najchętniej pejzaże (widoki okolic Krakowa), a także sceny rodzajowe i akty. Tworzył malowidła ścienne, witraże, grafiki, ilustracje książkowe. Był współzałożycielem stowarzyszenia Polska Sztuka Stosowana (1901). Niektórzy badacze twierdzą, że Procajłowicz został sportretowany przez Wojciecha Weissa w słynnym obrazie Demon (W kawiarni).

PODATKI I OPŁATY:
Grafika Artystyczna
Dom Aukcyjny DESA UNICUM

PROCAJŁOWICZ Antoni
Studia w latach 1896-1901 w krakowskiej ASP - u F. Cynka, J. Malczewskiego i J. Stanisławskiego. Malował głównie pejzaże. Wraz z K. Fryczem, S. Kuczborskim, K. Sichulskim i W. Wojtkiewiczem był autorem "Teki Melpomeny" odbitej w Litografii A. Pruszyńskiego w Krakowie w 1904. Należał do ugrupowania "Polska Sztuka Stosowana". Autor ilustracji książkowych i typografii. W 1911 podjął się prac malarskich w przebudowywanym pałacu Wielopolskich w Krakowie.