Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KRAJEWSKA Helena | EPITAFIUM DLA POLEGŁYCH ARTYSTÓW MALARZY (BARTOSZEK, BOBOWSKI, GEDE), 1967

Helena KRAJEWSKA (1910 Biecz - 1998 Warszawa)

EPITAFIUM DLA POLEGŁYCH ARTYSTÓW MALARZY (BARTOSZEK, BOBOWSKI, GEDE), 1967

olej na płótnie,
150 x 150 cm,
sygnowany p.d. "HK/67" i na odwrocie na płótnie - ręką autorki: tytuł pracy, rok powstania, wymiary i "nr inw. 731". Na krośnie nalepka wystawowa z niemieckim tytułem pracy i danymi o obrazie.

Autorka studiowała w latach 1929-1934 w akademii warszawskiej, m.in. w pracowniach M. Kotarbińskiego i F. S. Kowarskiego. Związana z lewicowymi środowiskami komunizującymi, należała do Klubu Artystów "Czapka Frygijska", wraz z nim wystawiając od 1936 roku. "Polegli artyści" to koledzy Heleny Krajewskiej z warszawskiej uczelni, również członkowie "Czapki Frygijskiej": Kazimierz GEDE (1909-1937), Franciszek BARTOSZEK (1910-1943) i Zygmunt BOBOWSKI (1902-1943). Gede, rysownik, ilustrator pism "Oblicze Dnia" i "Lewar" - wyjechał do Hiszpanii, gdzie walczył w brygadach międzynarodowych; zginął w Estramadurze.Bobowski i Bartoszek polegli tego samego dnia, 15 maja 1943 r. podczas akcji bojowej na Bank Społem w Warszawie, w której brali udział jako oficerowie Gwardii Ludowej. Najbardziej może znana ze sztandarowych dzieł socrealizmu, Helena Krajewska dowodzi tym obrazem, że dobra lekcja malarstwa klasycyzującego, monumentalnego, jaką odebrała od swoich profesorów akademickich, nie została zapomniana. Oglądając Epitafium... nie sposób nie myśleć o Felicjanie Szczęsnym Kowarskim, jak też o wojennych obrazach innego profesora - również "poległego artysty": zamordowanego przez Niemców Leonarda Pękalskiego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KRAJEWSKA Helena
Autorka studiowała w latach 1929-1934 w akademii warszawskiej, m.in. w pracowniach M. Kotarbińskiego i F. S. Kowarskiego. Związana z lewicowymi środowiskami komunizującymi, należała do Klubu Artystów "Czapka Frygijska", wraz z nim wystawiając od 1936 roku.
"Polegli artyści" to koledzy Heleny Krajewskiej z warszawskiej uczelni, również członkowie "Czapki Frygijskiej": Kazimierz GEDE (1909-1937), Franciszek BARTOSZEK (1910-1943) i Zygmunt BOBOWSKI (1902-1943). Gede, rysownik, ilustrator lewicowych pism "Oblicze Dnia" i "Lewar" - wyjechał do Hiszpanii, gdzie walczył w brygadach międzynarodowych; zginął w Estramadurze.
Bobowski i Bartoszek polegli tego samego dnia, 15 maja 1943 r. podczas akcji bojowej na Bank Społem w Warszawie, w której brali udział jako oficerowie Gwardii Ludowej.
Najbardziej może znana z przyczyny autorstwa sztandarowych dzieł socrealizmu, Helena Krajewska dowodzi jednak, że dobra lekcja malarstwa klasycyzującego, monumentalnego, jaką odebrała od swoich profesorów akademickich, nie została zapomniana. Oglądając Epitafium... nie można nie myśleć o Felicjanie Szczęsnym Kowarskim, jak też o wojennych obrazach innego profesora - również "poległego artysty": zamordowanego przez Niemców Leonarda Pękalskiego.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl