LASKOWSKI Henryk | Sirocco, 2015r.

Henryk LASKOWSKI (ur. 1951, Żary)

Sirocco, 2015r.

akryl, olej na płótnie, 100x81 cm
Sygnowany i opisany na odwrocie: ‘"SIROCCO" H. LASKOWSKI’

Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Poznaniu na Wydziale Grafiki Warsztatowej. Dyplom (1977) z wyróżnieniem w pracowni Litografii pod kierunkiem prof. Lucjana Mianowskiego. Aneks w pracowni ilustracji i plakatu prof. Waldemara Świerzego. W latach 80.zajmuje się grafiką wydawniczą (ilustracja książkowa, projekty okładek, plakat), rysunkiem oraz sporadycznie malarstwem. Pobyt we Francji,a także podróże do Włoch, Hiszpanii, Anglii spowodowały u niego większe zainteresowanie malarstwem jako medium, które lepiej pozwala opisać otaczającą rzeczywistość. W swoich pracach porusza się w kręgu szeroko pojętej tematyki miejskiej. Interesuje go także pejzaż, natura i człowiek. W jego malarstwie znaleźć można odniesienia do sztuki pop-artu, hiperrealizmu czy surrealizmu. Zazwyczaj przemawia łagodnie, posługując się językiem poetyckiej metafory. Rolę nieodłącznego szkicownika pełni u niego aparat fotograficzny. Uchwycone okiem obiektywu fragmenty rzeczywistości interpretuje przy użyciu środków właściwych malarstwu. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego,  oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

LASKOWSKI Henryk

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na kierunku Grafika warsztatowa. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni litografii pod kierunkiem prof. Lucjana Mianowskiego. Aneks w pracowni ilustracji i plakatu prof. Waldemara Świerzego. W latach 80. zajmuje się grafiką wydawniczą (ilustracja książkowa, projekty okładek, plakat), rysunkiem oraz  malarstwem. Rok 1981 zatrzymał go na przypadkowej emigracji we Francji. Pobyt we Francji, podróże do Włoch, Hiszpanii, Anglii znalazły odbicie w jego twórczości. W swoich pracach malarskich porusza się w kręgu szeroko pojętej tematyki miejskiej. Interesuje go także pejzaż, natura i człowiek. W jego malarstwie znaleźć można odniesienia do sztuki pop-artu, realizmu magicznego czy surrealizmu.