RUBCZAK Jan (Dubczak) | PEJZAŻ GÓRSKI
5.

RUBCZAK Jan (Dubczak) (Stanisławów 1884 - 1942 Auschwitz)

PEJZAŻ GÓRSKI

Akwarela, karton; 36 x 50,5 cm
Sygnowany p.d.: Jan Rubczak

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
166 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego
Dom Aukcyjny OSTOYA
21 październik 2017 | sobota, godz: 17:00

cena wywoławcza: 6 500 zł

estymacja: 8000 - 9000

cena wywoławcza: 6 500 zł

estymacja: 8000 - 9000

Studiował w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu, gdzie przebywał w latach 1915 - 1923. Od 1924 r. prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TAP "Sztuka", współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę i grafikę.
Dom Aukcyjny OSTOYA

RUBCZAK Jan (Dubczak)
Rubczak /właściwe nazwisko Dubczak/ Jan - urodził się w 1884 r w Stanisławowie, zamordowany przez Niemców w Auschwitz w 1942. Studia w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu. Przebywał w Paryżu w latach 1915 - 1923. Od 1924 r prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TAP "Sztuka", współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę, jego grafiki zaliczane są do najwybitniejszych osiągnięć polskiej grafiki. Grafiką zajął się ok 1908, uprawiał techniki metalowe (akwaforta i aqkwatinta) oraz litografię. Interesował się głównie pejzażem i architekturą.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.

Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.