Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GOTARD Jan | Alchemik, 1926 r.

Jan GOTARD (1898-1943)

Alchemik, 1926 r.

akwaforta/papier, 19 x 13,5 cm
sygnowany ołówkiem l.d.: 'Jan Gotard' i datowany p.d.: '1926r'

LITERATURA:
- Mistrzowie grafiki polskiej, Katalog wystawy, Nautilus, Kraków 2007

Współzałożyciel grupy Bractwo Św. Łukasza odwołującej się do średniowiecznych cechów rzemieślniczych. W swych pracach nawiązywał do XVI-wiecznego malarstwa niderlandzkiego oraz fantastyczno-alegorycznego, czego przykładem jest prezentowana rycina. Pracownia uczonego przywołuje na myśl gabinet osobliwości. Te popularne w XVI wieku cabinet de curiosités powstawały z zainteresowania nauką i alchemią i odzwierciedlać miały mikrokosmos, stąd w pracowni osobliwości i kurioza, butelki z miksturami, książki i dzieła sztuki. Grafiki Jana Gotarda pojawiają się niezwykle rzadko na rynku antykwarycznym. Ta wczesna praca była prezentowana na pierwszej wystawie ugrupowania Bractwo Św. Łukasza w 1928 roku w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Współzałożycielem wspomnianej grupy był Jan Gotard, odwoływała się ona do średniowiecznych cechów rzemieślniczych. W swych pracach nawiązywał do XVI-wiecznego malarstwa niderlandzkiego oraz fantastyczno-alegorycznego, czego przykładem jest prezentowana rycina. W pracy widać fascynację grafiką dawnych mistrzów, szczególnie Albrechtem Dürerem. Forma, język i motywy, łączenie tragizmu i komizmu, zdradzają groteskowe podejście do tematu. W swych dziełach Gotard centralną postacią uczynił człowieka i jego rozterki między tym, co zmysłowe a duchowe. Pracownia uczonego przywołuje na myśl gabinet osobliwości. Te popularne w XVI wieku cabinet de curiosités powstawały z zainteresowania nauką i alchemią i odzwierciedlać miały mikrokosmos, stąd w pracowni osobliwości i kurioza, butelki z miksturami, książki i dzieła sztuki.

"Nie jest w stanie nikogo naśladować, nie może, nie potrafi być kimś innym, tylko sobą. Choćby nawet chciał. Byłby takim w każdym miejscu i czasie. Stajemy przed obrazem jak przed faktem dokonanym. Ale tu faktem jest ta indywidualność, drapieżna w swej bezwzględności. Można jej ulec lub odejść. Nie można jej poprawiać". (Wiktor Podoski) "Gotard malował głównie portrety i studia portretowe, traktowane rodzajowo. [...] cechowała je ostrość i pewność rysunku, precyzja szczegółów, skłonność do wzmagających ekspresję przerysowań stosowanie carravagiowskiego ciemnego tła i koloru lokalnego." (Hanna Kubaszewska)

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GOTARD Jan
Urodził się w 1898 r w Warszawie, zginął w 1943 r w Warszawie. Prywatne studia u K.Krzyżanowskiego oraz w pracowniach T. Pruszkowskiego i W. Skoczylasa w warszawskiej SSP. Współzałożyciel Bractwa św. Łukasza. W latach 1929-37 asystent T. Pruszkowskiego w warszawskiej ASP.
Uprawiał malarstwo portretowe, w fantastyczno-groteskowych kompozycjach nawiązywał do sztuki Boscha i P. Bruegla.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl