BRANDT Józef | KOZAK NA STANOWISKU, 1881
19.

BRANDT Józef (1841 Szczebrzeszyn -1915 Radom)

KOZAK NA STANOWISKU, 1881

olej, płótno
26 x 37,5 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt | z | Warszawy
Na odwrocie dwie nieczytelne pieczątki na płótnie - owalna i prostokątna.
Na górnej listwie - także nieczytelna - pieczątka okrągła; obok napisy 18, 9341 i 24.

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Aukcja Sztuki Dawnej
Dom Aukcyjny Agra-Art
15 październik 2017 | niedziela, godz: 19:00

cena sprzedaży: 310 000 zł

cena wywoławcza: 170 000 zł

estymacja: 200000 - 250000

cena sprzedaży: 310 000 zł

cena wywoławcza: 170 000 zł

estymacja: 200000 - 250000

Proweniencja:
Przed 1910 obraz był w zbiorach Miklósa (Nicolasa) de Szemere, węgierskiego polityka i dyplomaty, a w dniach 9-17 XII 1910 został wystawiony na aukcji jego kolekcji w Kaiserlich-Königliches Versteigerungsamt (Dorotheum) w Wiedniu. Później trafił do Anton Stöckl Kunsthandlung w Karlsbadzie, a następnie do zbiorów prywatnych. W czerwcu 2012 oferowany był na aukcji Sotheby’s w Londynie.

Kozak - samotny na szerokim stepie, gdzieś w "dzikich polach" Ukrainy - to motyw powtarzający się w twórczości Brandta wielokrotnie (porównaj obrazy na stronie Domu Aukcyjnego Agra-Art: http://www.agraart.pl/). Najbliższą analogią jest tu zaginiony obraz Na czatach, w którym artysta umieścił tę samą postać Kozaka z koniem, w identycznym ujęciu, ale na płótnie o pionowym formacie (reprodukcja w: "Życie i Sztuka" dodatek do "Kraju" 1902, nr 23 z 7 (20) czerwca, karta przed stroną tytułową). Przykładem mogą być także podobne prace reprodukowane we wzmiankowanych niżej książkach - H. P. Bühlera (il. 71) oraz I. Olchowskiej-Schmidt (il. na s. 18).

Obraz wzmiankowany i reprodukowany:
- CCV Kunststauktion. Katalog der Sammlung Nicolas de Szemere: Arbeiten in Email, Gold, Silber, wertvolle Dosen, Uhren, Becher, Becken, Humpen, Bijous, Ringe, Goldmünzen, Textilien, Perser Teppiche... Ölgemälde, Aquarelle, Handzeichnungen, alter und moderner Meister. Miniaturen und Porträts-Miniaturen, Graphika, Farbstiche..., Versteigerung, 9. bis 17. Dezember 1910;
Kaiserlich-Königliches Versteigerungsamt, Dorotheum, Wien 1910, s. 44, nr kat. 374, tabl. XXII (Kosak auf Vorposten);
- H. P. Bühler, Jäger, Kosaken und polnische Reiter. Josef von Brandt, Alfred von Wierusz-Kowalski, Franz Roubaud und der Münchner Polenkreis, Hildesheim - Zürich - New York 1993, il. 74 na s. 71, opis katalogowy na s. 159 (Kosakenposten);
- H. P. Bühler, Polska szkoła monachijska. Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni, Warszawa 1998, il. 74 na s. 69, nota katalogowa na s. 152;
- I. Olchowska-Schmidt, Józef Brandt, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 1996, il. na s. 61 (Kozak na stanowisku);
- [kat.] European Paintings, Sotheby’s, London 11 Jun 2012, nr kat. 11, il. (Cossak watchman).
Aukcja Sztuki Dawnej
Dom Aukcyjny Agra-Art

BRANDT Józef
W 1858r. zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też H. Rodakowski i J Kossak. W 1862r. kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty`ego. Od 1875r. prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z J Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII w oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX w.