FRYCZ Karol | Stanisława Wysocka jako Klaudia w sztuce Dzieci Waniuszyna, 1904 r.
4.

FRYCZ Karol (1877-1963)

Stanisława Wysocka jako Klaudia w sztuce Dzieci Waniuszyna, 1904 r.

litografia/papier, 33 x 26 cm
sygnowana na kamieniu śr.d.: 'FK' i opisana wewnątrz przedstawienia: 'Klaudya | Dzieci Waniuszyna'

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Grafika Artystyczna
Dom Aukcyjny DESA UNICUM
10 październik 2017 | wtorek, godz: 19:00

cena sprzedaży: 900 zł

cena wywoławcza: 900 zł

estymacja: 1500 - 2000

cena sprzedaży: 900 zł

cena wywoławcza: 900 zł

estymacja: 1500 - 2000

W 1904 roku ukazała się związana z bujnym życiem teatru krakowskiego "Teka Melpomeny". Teka składała się z 36 litografii z karykaturami krakowskich aktorów w ich najlepszych rolach teatralnych. Powstała z inicjatywy Stanisława Rzeckiego jako dzieło wspólne kilku artystów: Karol Frycz był autorem karykatury Jerzego Leszczyńskiego w sztuce Jerzego Szaniawskiego "Eros i Psyche", Stanisław Szreniawa-Rzecki zarejestrował karykaturalne wizerunki Józefa Kotarbińskiego i Stanisława Bronicza w sztuce Szekspira "Kupiec wenecki", Antoni Procajłowicz - m.in. Helenę Arkawin, natomiast oscylujący pomiędzy ironią a melancholią Witold Wojtkiewicz był autorem znakomitych ujęć Jadwigi Mrozowskiej i Andrzeja Mielewskiego jako Klary i Albina w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry. Młodopolscy graficy trafną karykaturą i finezyjnym dowcipem zachwycili Jana Michalika, właściciela Cukierni Lwowskiej (znanej jako "Jama Michalikowa"), który na ścianach swej kawiarni umieścił barwne litografie.

W latach 1887-96 studiował na Wydziale Politechniki Monachijskiej; uczył się także w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Leona Wyczółkowskiego i Józefa Unierzyskiego. Studia artystyczne kontynuował w latach 1902-04 w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, paryskiej Academie Julian (1904-05) i londyńskiej szkole Williama Morrisa. Od 1930 roku był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Należał do towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Był autorem dekoracji i kostiumów głównie dla Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (1935-39) i Teatru Polskiego w Warszawie (1913-31). Upowszechnił dekoracje trójwymiarowe w teatrze polskim. Był twórcą polichromii w wielu krakowskich kościołach, a także współautorem wystroju krakowskiej kawiarni Jama Michalika.

PODATKI I OPŁATY:
Grafika Artystyczna
Dom Aukcyjny DESA UNICUM

FRYCZ Karol
W latach 1887-1896 studiował na Wydziale Politechniki Monachijskiej, uczył się także w krakowskiej ASP u L. Wyczółkowskiego i J. Unierzyskiego. W latach 1902-1904 uczęszczał do wiedeńskiej Kunstgewerbschule, paryskiej Academie Julian (1904r.-1905r.) i londyńskiej szkoły W. Morrisa. Od 1930r. był profesorem ASP w Krakowie. Należał do towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Był autorem dekoracji i kostiumów głównie dla Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (1935r.-1939r.) i Teatru Polskiego w Warszawie (1913r.-1931r.). Upowszechnił dekoracje trójwymiarowe w teatrze polskim. Był twórcą kilkuset opraw plastycznych dla różnych sztuk teatralnych. Był twórcą polichromii wielu krakowskich kościołów. Zajmował się także grafiką, głównie litografią. W 1952r otrzymał nagrodę państwową . Był współautorem wystroju Jamy Michalika.