Figurka - Polskie powitanie, XIX/XX w., Rudolstadt - Volkstedt, Niemcy
2.

porcelana, 16 x 20 cm
na spodzie pieczątka 'N' pod koroną - naśladownictwo znakowania wytwórni w Neapolu

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Polonica, Militaria i Batalistyka
Dom Aukcyjny DESA UNICUM
19 październik 2017 | czwartek, godz: 19:00

niesprzedane

cena wywoławcza: 4 500 zł

estymacja: 6000 - 9000

niesprzedane

cena wywoławcza: 4 500 zł

estymacja: 6000 - 9000

Obiekt stanowi kopię miśnieńskiej figurki modelowanej w 1740 roku przez Kändlera. Kontakt Warszawy z Dreznem był za panowania króla Augusta II i Augusta III bardzo bliski. Bywająca na dworze saskim polska szlachta dostarczała modeli dla rzeźbiarzy z wytwórni porcelany w Miśni, z których najlepszy, Kändler, utrwalał najcharakterystyczniejsze cechy tych postaci w grupie "Polacy". Najpiękniejszą kompozycją Kändlera jest grupa przedstawiająca "Polskie powitanie", zwana Der polnische Handkuss, wykonana około 1740 roku. Figury "Polaków" były niegdyś chętnie w Polsce kupowane i przechowało się ich sporo w domach polskich. Model Kändlera powtarzany był w 2 połowie XIX w. przez różne europejskie wytwórnie.

PODATKI I OPŁATY:
Dom Aukcyjny DESA UNICUM