Pas kontuszowy, 2 poł. XVIII w.

jedwab, dł. z frędzlami: 301 cm, szer.: 27,5 cm

Pas kontuszowy, czterostronny. Głowy z dekoracją w formie pary krzaczków kwiatowych, przycięte z doszytymi, wtórnymi frędzlami. Środek w poprzeczne pólka: gładkie oraz zdobione stylizowaną wicią. Bordiura wypełniona gałązkami kwiatowymi. Koloryt beżowy, jasno-brązowy, niebieski. Niesygnowany. Pasy kontuszowe używane były głównie w XVII i XVIII w. Moda na nie została zapożyczona z kultur tureckiej i perskiej. W zależności od opracowania wzoru wyróżniano pasy jednostronne, dwustronne i czterostronne. Głową nazywano zakończenie pasa, przeważnie dekorowane dużym wzorem. Drobny ornament umieszczano na polach środkowych - wciążu. Poprzeczne paski zdobiące tę część pasa zwano pólkami, a zewnętrzny, obramiający ornament-szlaczkiem. Bardziej ozdobna strona pasa była noszona od święta, druga skromniejsza, na co dzień. Pierwsze polskie persjarnie, czyli manufaktury wytwarzające pasy kontuszowe, powstały w XVII wieku, wcześniej sprowadzano je z zagranicy.

PODATKI I OPŁATY: