KOZŁOWSKA Agnieszka | Weisshorn 14.8.2016 11:00-13:00 z cyklu Carved by Light

Agnieszka KOZŁOWSKA (ur. 1985)

Weisshorn 14.8.2016 11:00-13:00 z cyklu Carved by Light

2016
naświetlona płyta fotopolimerowa, 20 x 25 cm,
sygn., informacje na temat miejsca i daty ekspozycji,
warunków atmosferycznych, użytego sprzętu na odwrocie
unikat

Carved by Light uświetnia 150. rocznicę pierwszego wejścia na Matterhorn - osiągnięcia dokonanego przez brytyjskich wspinaczy i ich szwajcarskich przewodników, które stanowiło zwieńczenie tzw. złotego wieku alpinizmu. Kozłowska wykorzystała technikę fotograficzną, która w swojej czasochłonności, a także w wysiłku fizycznym, jakiego wymaga górska wędrówka z ciężkimi materiałami i sprzętem, przywołała metody pracy zarówno pierwszych alpinistów, jak i fotografów z połowy XIX w. Sfotografowała ponad czterdzieści alpejskich szczytów za pomocą zbudowanego własnoręcznie wielkoformatowego aparatu, naświetlając przez kilka godzin płyty fotopolimerowe o wymiarach 20 x 25 cm. Płyty te, czułe wyłącznie na promienie ultrafioletowe, po wyjęciu z aparatu i wymyciu wodą tworzą trójwymiarowy relief.
Projekt Carved by Light został wyróżniony w konkursie Forecast w Berlinie (2015), zyskując mentoring uznanego fotografa Basa Princena.
Wystawy: Forecast Festival, Haus der Kulturen der Welt, Berlin (2016), Kunsthaus, Zug, Szwajcaria (2016).