Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NIKIFOR Krynicki | Domy w Krynicy

Krynicki NIKIFOR (1895-1968)

Domy w Krynicy

akwarela/papier, 22,5 x 32 cm w świetle passe-partout
pochodzenie: kolekcja prywatna


* droit de suite

właściwie Epifaniusz Drowniak; artysta samouk, uznawany za jednego z najwybitniejszych prymitywistów - reprezentantów tzw. sztuki naiwnej. Żył w samotności i biedzie, zmagając się otoczeniem, które go nie rozumiało, a z powodu wady słuchu i wymowy traktowało jako odmieńca. Jego prace odkrył w 1930 roku ukraiński malarz, Roman Turyn, który pokazał je w środowisku kapistów przebywających w Paryżu. Ich zachwyt wzbudziło wyraźne zainteresowanie Nikifora kolorem. W 1938 roku, w 3. numerze czasopisma "Arkady" pojawiła się pierwsza publikacja o Nikiforze-prymitywiście, której autorem był Jerzy Wolff, właściciel sporej kolekcji jego prac. Nikifor był pod stałą opieką, początkowo - w latach 1948 - 1959 - zajmowali się nim Ella i Andrzej Banachowie, następnie - od 1960 roku aż do śmierci artysty - malarz, Marian Włosiński. Dzięki dobrym warunkom Nikifor mógł tworzyć. W latach 50. i 60. jego dzieła pokazywano na wielu zagranicznych wystawach, m.in. w paryskiej galerii Diny Vierny, w Amsterdamie, w Brukseli, w Liège, w Haifie, w Baden-Baden, w Frankfurcie nad Menem i w Hanowerze. Pośród blisko 40 tysięcy prac stworzonych przez Nikifora, znajdują się widoki krynickich willi, cerkwi, autoportrety. Malował je zawsze na tekturach, skrawkach papieru, czy fragmentach zeszytów. Największe zbiory jego rysunków i obrazów artysty posiada Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Muzeum jego imienia wzniesiono w 1995 roku w samym sercu Krynicy-Zdroju.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NIKIFOR Krynicki
Właściwe nazwisko Epifaniusz Drowniak, z pochodzenia Łemko.
Urodził się 21 maja 1895 roku na terenie Łemkowszczyzny, zmarł w roku 1968 w Krynicy. Najbardziej znany polski malarz naiwny. Wiedza na temat pochodzenia i młodości artysty jest skąpa i niepewna. Zapamiętany jako fragment folkloru Krynicy "od zawsze". Nie posiadł żadnego wykształcenia, ułomność psychiczna i fizyczna utrudniała mu kontakt z otoczeniem. Łącznikiem z tym zewnętrznym światem było dla niego malowanie. Na niedużych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, rysował ołówkiem, kredką, malował akwarelą otaczający go świat, wzbogacony osobistą fantazją i przeżyciami. Po wojnie zaopiekowano się nim i przyjęto do ZPAP. Jego prace - naiwne i wzruszające cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata aukcyjna w wysokości 12% + VAT.

W przypadku obiektów oznaczonych symbolem * doliczona zostanie opłata droit de suite.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl