WYWIÓRSKI GORSTKIN Michał | POTOK W GÓRACH
5.

WYWIÓRSKI GORSTKIN Michał (1861-1926)

POTOK W GÓRACH

olej, płótno naklejone na tekturę
19,8 x 29 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Aukcja Sztuki Dawnej
Dom Aukcyjny Agra-Art
15 październik 2017 | niedziela, godz: 19:00

cena sprzedaży: 10 000 zł

cena wywoławcza: 5 000 zł

estymacja: 8000 - 12000

cena sprzedaży: 10 000 zł

cena wywoławcza: 5 000 zł

estymacja: 8000 - 12000

Aukcja Sztuki Dawnej
Dom Aukcyjny Agra-Art

WYWIÓRSKI GORSTKIN Michał
W latach 1883-1887 studiował w ASP w Monachium u K. Rauppa i W. Gysisa oraz w pracowniach J. Brandta, A. Wierusza-Kowalskiego. Mieszkał początkowo w Monachium, potem w Berlinie. Od 1904 roku działał aktywnie w Poznaniu, gdzie był członkiem TPSP i Stowarzyszenia Artystów. Poza Poznaniem wystawiał w Krakowie, Warszawie i Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie. Wielkim wyróżnieniem dla niego była współpraca z J. Fałatem, W. Kossakiem, A. Piotrowskim i J. Stanisławskim przy realizacji Berezyny (malował w niej śnieg); z J. Styką - przy malowaniu Bema w Siedmiogrodzie; z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskim - przy komponowaniu Napoleona pod Piramidami. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.  Dominującym tematem w twórczości artysty był realistycznie traktowany pejzaż a także sceny z polowań. Do epizodów polowań, odbywających się najczęściej w zimowej scenerii, czerpał kompozycyjne wzory i formalne inspiracje z obrazów J. Fałata.