KOCHANOWSKI Roman Kazimierz | PEJZAŻ ZIMOWY Z TOPOLAMI, ok. 1920
20.

KOCHANOWSKI Roman Kazimierz (1857 Kraków - 1945 Freising, Bawaria)

PEJZAŻ ZIMOWY Z TOPOLAMI, ok. 1920

olej, papier
23 x 15 cm
Na odwrocie - na tekturowych plecach - nalepka wystawy w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Aukcja Sztuki Dawnej
Dom Aukcyjny Agra-Art
15 październik 2017 | niedziela, godz: 19:00

cena sprzedaży: 12 000 zł

cena wywoławcza: 10 000 zł

estymacja: 12000 - 18000

cena sprzedaży: 12 000 zł

cena wywoławcza: 10 000 zł

estymacja: 12000 - 18000

Obraz opisany i reprodukowany w:
- Roman Kochanowski (1857-1945). W 150. rocznicę urodzin, [red. i opracowanie Z. K. Posiadała], Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Radom 2007, s. 236, nr kat. 139, il. na s. 153.
Aukcja Sztuki Dawnej
Dom Aukcyjny Agra-Art

KOCHANOWSKI Roman Kazimierz
Grafik i malarz. Studia malarskie rozpoczął w Krakowie - początkowo w prywatnej pracowni M. Cercha,w latach 1873 - 1875 w Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i H. Grabińskiego. Przez następne dwa lata uczył się jeszcze na wydziale pejzażu w Akademii wiedeńskiej, a w r. 1881 przeniósł się do Monachium, gdzie miał własną pracownię. Ze względów rodzinnych na stałe zamieszkał w Monachium.Często przyjeżdżał do Krakowa, bywał w poznańskiem, odbył podróż po Galicji i Podolu rysując krajobrazy i widoki miast, m.in. Trembowli, Tarnopola, Wieliczki, które następnie weszły w skład albumu wydanego w Wiedniu (1898). Należał do monachijskiego Kunstverein i Kunstlergenossenschaft, brał udział w wielu wystawach w Niemczech, w Wiedniu i w Londynie; swoje prace przesyłał także na pokazy krajowe. Malował przede wszystkim pejzaże, a tylko z rzadka kwiaty i studia portretowe. Mistrz małej formy i rysunku.