WINIARSKI Ryszard | CHANCE IN GAME FOR ONE, 1989
5.

WINIARSKI Ryszard (Lwów, 1936-2006)

CHANCE IN GAME FOR ONE, 1989

technika własna, płyta
62 x 62 cm
sygn. p.d.: Winiarski ‘89

* opłata z tytułu "droit de suite"

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Aukcja Dzieł Sztuki
Piękna Gallery Auction House
17 październik 2017 | wtorek, godz: 19:00

niesprzedane

cena wywoławcza: 30 000 zł

estymacja: 40000 - 60000

niesprzedane

cena wywoławcza: 30 000 zł

estymacja: 40000 - 60000

Ryszard Winiarski (1936 - 2006)
Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej oraz warszawskiej ASP, gdzie został później profesorem. Prowadził również wykłady w HFG w Offenbach. W 1996 roku został laureatem nagrody im. Jana Cybisa. Prace artysty znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu, w Muzeach Okręgowych w Bydgoszczy i Chełmie, w Muzeum Bochum, w Wilhelm- Hack-Museum Ludwigshafen, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w New Delhi i wielu kolekcjach prywatnych. Gruntowna wiedza z zakresu nauk ścisłych, oraz kontynuacja edukacji w Akademii Sztuk Pięknych pozwoliły Winiarskiemu na sformułowanie oryginalnych założeń swojej sztuki. Ścisłe poddanie się zasadom rachunku prawdopodobieństwa lokuje jego twórczość w rygorystycznym nurcie sztuki konceptualnej.
Aukcja Dzieł Sztuki
Piękna Gallery Auction House

WINIARSKI Ryszard

Po ukończeniu w 1959 roku Politechniki Warszawskiej, studiował malarstwo na warszawskiej ASP, której dyplom otrzymał w 1966. W czasie studiów uczestniczył w seminarium W. Porębskiego poświęconemu związkom między nauką i sztuką. W roku 1965 sformułował własny program poszukiwań artystycznych i zrealizował pierwsza prace z cyklu Próby wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych, za którą otrzymał Pierwszą Nagrodę na Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach (1966). Brał udział w wielu prestiżowych wystawach, między innymi: Biennale w Sao Paulo (1969), Biennale des Konstruktivismus w Norymberdze (1969 i 1971), Konstrukcja w procesie w Lodzi (1981) i Monachium (1985), Reductivismus w Wiedniu (1992). Uczestniczył też w ruchu neokonstruktywistycznym J. Bluma-Kwiatkowskiego. W 1981 objął prowadzenie pracowni malarstwa w architekturze i urbanistyce na warszawskiej ASP, której był przez dwie kadencje prorektorem, a od 1990 roku profesorem.