KUCZBORSKI Stanisław | Kotarbiński jako Sheylock w sztuce W. Szekspira Kupiec wenecki, 1904 r.
3.

KUCZBORSKI Stanisław (1881 - 1911)

Kotarbiński jako Sheylock w sztuce W. Szekspira Kupiec wenecki, 1904 r.

autolitografia/papier, 32 x 23,5 cm
sygnowany na kamieniu p.d.: 'Kuczborski'
Autolitografia pochodzi z "Teki Melpomeny", wydanej w 1904 r. w Krakowie.

- Sztuka Młodej Polski, Kraków 1965
- Grafika polska ok. 1900 roku, Kraków 1968

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Grafika Artystyczna
Dom Aukcyjny DESA UNICUM
10 październik 2017 | wtorek, godz: 19:00

niesprzedane

cena wywoławcza: 800 zł

estymacja: 1500 - 2000

niesprzedane

cena wywoławcza: 800 zł

estymacja: 1500 - 2000

W 1904 roku ukazała się związana z bujnym życiem teatru krakowskiego "Teka Melpomeny". Teka składała się z 36 litografii z karykaturami krakowskich aktorów w ich najlepszych rolach teatralnych. Powstała z inicjatywy Stanisława Rzeckiego jako dzieło wspólne kilku artystów: Karol Frycz był autorem karykatury Jerzego Leszczyńskiego w sztuce Jerzego Szaniawskiego "Eros i Psyche", Stanisław Szreniawa-Rzecki zarejestrował karykaturalne wizerunki Józefa Kotarbińskiego i Stanisława Bronicza w sztuce Szekspira "Kupiec wenecki", Antoni Procajłowicz - m.in. Helenę Arkawin, natomiast oscylujący pomiędzy ironią a melancholią Witold Wojtkiewicz był autorem znakomitych ujęć Jadwigi Mrozowskiej i Andrzeja Mielewskiego jako Klary i Albina w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry. Młodopolscy graficy trafną karykaturą i finezyjnym dowcipem zachwycili Jana Michalika, właściciela Cukierni Lwowskiej (znanej jako "Jama Michalikowa"), który na ścianach swej kawiarni umieścił barwne litografie.

Był malarzem, rysownikiem i karykaturzystą. Rodzinnie związany z rodziną Gierymskich (syn siostry Maksymiliana i Aleksandra) co sprawiło, że wziął udział w organizowaniu wystawy Aleksandra w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1902). Czerpana od Piątkowskiego wiedza o jego wykształceniu artystycznym wskazuje, że studiował w Warszawie, które to studia musiał wkrótce przerwać ze względu na konieczność utrzymania się. Dzięki sprzedaży części spuścizny po Aleksandrze Gierymskim mógł Kuczborski kontynuować naukę, tym razem w Krakowie (Akademia Sztuk Pięknych, l. 1901-7), gdzie jego nauczycielami byli Józef Unierzyski, Leon Wyczółkowski i Jan Stanisławski. Dzięki stypendium przyznanemu przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych mógł w 1905 wyjechać na kilka miesięcy do Szwecji; być może w tym roku odwiedził również Włochy. Ożeniwszy się w 1907, wyjechał z rodziną do Paryża. Powróciwszy znad Sekwany zamieszkał w Warszawie. Tam zginął w wyniku wypadku.
Ważne miejsce w ouvre Kuczborskiego zajmowała grafika. Artysta wziął udział w realizacji słynnej "Teki Melpomeny" (wraz z Karolem Fryczem, Stanisławem Rzeckim i Witoldem Wojtkiewiczem). Brał też czynny udział w życiu literacko-artystycznym. Jest uważany za współinicjatora kabaretu Zielony Balonik, w pracach którego brał czynny udział.

PODATKI I OPŁATY:
Grafika Artystyczna
Dom Aukcyjny DESA UNICUM