Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WOLSKI Stanisław Pomian | Trębacz, 1887

Stanisław Pomian WOLSKI (1859 - 1894)

Trębacz, 1887

olej, tektura 41,5 x 33,7
sygnowany lewo dół: "Stanisław Wolski 1887 r."

Wolski, szlachcic, który się chętnie podpisywał Pomian Wolski, lubił powracać do "rycerskiego narodu", między innymi do epoki napoleońskiej, jak to pokazuje i ten obraz. W 1887 r. Wolski wystawił w Zachęcie parę innych scen z wojska napoleońskiego.
Studia w Warszawie u Gersona, w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie i w Akademii Monachijskiej. Dostał się tu pod wpływy J. Brandta i A. Wierusz-Kowalskiego, malując podobne sceny z końmi, chętnie wówczas (i potem) nabywane. Od 1886 r. w Warszawie.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WOLSKI Stanisław Pomian
Naukę malarstwa rozpoczął u Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a kontynuował je w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki. Dzięki prywatnemu stypendium wyjechał do Monachium i w latach 1883-1885 kształcił się jeszcze w Akademii Sztuk Pięknych oraz w prywatnej pracowni Józefa Brandta. Jjego obrazy cieszyły się tak dużą popularnością na monachijskim rynku sztuki, że „zbywał je na stalugach licznym niemieckim Kunsthandlerom”. W 1886 wrócił do Warszawyi rozpoczął współpracę z „Tygodnikiem Ilustrowanym”. Malował głównie obrazy o tematach historycznych i batalistycznych - rekonesanse, potyczki, biwaki żołnierskie. Ze szczególnym upodobaniem malował sceny z kampanii napoleońskiej. Tematem jego prac były także sceny rodzajowe - pogodne sceny z warszawskich parków i ulic, wypadki na drogach, polowania i, co ciekawe, sceny cyrkowe
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl