MATEJKO Stefan | PROJEKTY POCZTÓWEK ŚWIĄTECZNYCH
56.

MATEJKO Stefan (1871 - 1933)

PROJEKTY POCZTÓWEK ŚWIĄTECZNYCH

Akwarela, gwasz, papier, 3 szt., 17 x 9,5 cm,
sygn. p.d.: St. Matejko.

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Aukcja 166 - Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne
Dom Aukcyjny DESA
16 grudzień 2017 | sobota, godz: 16:00

cena wywoławcza: 9 800 zł

cena wywoławcza: 9 800 zł

Stefan Witold MATEJKO (1871-1933)
Malarz, witrażysta, syn starszego brata Jana Matejki. Studiował w krakowskiej SSP (1891-92) u Loefflera, Matejki, Łuszczkiewicza, naukę kontynuował w Monachium (od 1892). Uprawiał malarstwo ścienne (m.in. współpracował z Janem Matejką przy polichromii w kościele Mariackim w Krakowie). Od 1906 kierował działem kompozycji figuralnej w Zakładzie Witrażów i Mozaiki S.G. Żeleńskiego w Krakowie. Malował portretu i sceny rodzajowe. Wystawiał w TPSP w Krakowie i Lwowie. Na wystawie w Wilnie w 1922 zaprezentował m.in. kompozycję "Świetojańskie robaczki".
Dom Aukcyjny DESA

MATEJKO Stefan

Był synem starszego brata Jana Matejki. Studiował w latach 1886- 92 w krakowskiej ASP m. in. u W. Łuszczkiewicza, L. Loeflera i J. Matejki. W latach 1892- 94 dzięki stypendium im. Siemianowskich studiował w akademii monachijskiej. Malował pejzaże, sceny rodzajowe, portrety. Wystawiał w TPSP w Krakowie i Lwowie, także w Wilnie. Specjalizował się głównie w malarstwie ściennym i witrażownictwie. Pracował m. in. przy malowaniu fragmentów figuralnych polichromii w kościele Mariackim w Krakowie oraz w kościele św. Mikołaja, a także przy polichromii w kaplicy św. Trójcy na zamku w Lublinie. Od 1906 r. kierował działem kompozycji figuralnej w Zakładzie Żeleńskich w Krakowie.

Organizator aukcji dolicza do kwoty wylicytowanej  opłatę aukcyjną w wysokości 15% oraz - w przypadku wybranych obiektów oznaczonych w katalogu * - opłatę do 5% z tytułu droit de suite.