Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
POCHWALSKI Władysław Jan | DZIEWCZYNKA Z KOZĄ PRZED CHATĄ

Władysław Jan POCHWALSKI (ur. 14.04.1861 w Krakowie - zm. 1.11.1924 tamże)

DZIEWCZYNKA Z KOZĄ PRZED CHATĄ

Olej, płótno; 50 x 80 cm
Sygnowany p.d.: Wł.Pochwalski

Malarz i konserwator z wielopokoleniowego rodu malarzy krakowskich - prawnukiem Marcina, syn Józefa, brat Kazimierza. Był żonaty z Jadwigą z Zatheyów, której siostra Zofia była żoną malarza Stanisława Kamockiego. W latach 1877-1885 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, Feliksa Szynalewskiego i Jana Matejki. Studia uzupełniające odbył w Monachium u Alexandra Wagnera i Ottona Seitza (1890-1893). Po studiach osiedlił się na stałe w rodzinnym Krakowie. Pracował jako profesor rysunku i malarstwa na Kursach Dopełniających Szkoły Żeńskiej. Przejął i rozwinął ojcowską pracownię konserwacji i restauracji dzieł sztuki, którą prowadził wraz ze swymi synami Stanisławem i Kasprem. Od 1907 r. pracował w Muzeum Narodowym w Krakowie jako kierownik zakładu konserwacji.
Twórczością własną zajmował się przede wszystkim w czasie studiów i we wczesnym okresie aktywności zawodowej. Były to pejzaże i portrety, rzadziej sceny rodzajowe. Wystawiał je sporadycznie w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
POCHWALSKI Władysław Jan
Władysław Jan Pochwalski należał do wielopokoleniowego rodu malarzy krakowskich, o dużych tradycjach artystycznych. Malarz i konserwator był prawnukiem malarza Marcina, synem malarza Józefa Kaspra, a bratem malarza Kazimierza Teofila. Był żonaty z Jadwigą z Zatheyów, córką pedagoga i literata Hugona. Siostra Jadwigi - Zofia - była żoną malarza Stanisława Kamockiego.
Po ukończeniu szkoły realnej W latach 1877-1885 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, Feliksa Szynalewskiego i Jana Matejki. Studia uzupełniające odbył w Monachium u Alexandra Wagnera i Ottona Seitza (1890-1893). Po studiach osiedlił się na stałe w rodzinnym Krakowie. Pracował jako profesor rysunku i malarstwa na Kursach Dopełniających Szkoły Żeńskiej. Tam zetknął się z historykiem sztuki Jerzym Mycielskim i swym nauczycielem z Akademii, malarzem i historykiem sztuki Władysławem Łuszczkiewiczem. Spotkanie to rozbudziło w nim zainteresowania historyczne.
Przejął i rozwinął ojcowską pracownię konserwacji i restauracji dzieł sztuki, którą prowadził wraz ze swymi synami Stanisławem i Kasprem. Od 1907 r. pracował w Muzeum Narodowym w Krakowie jako kierownik zakładu konserwacji. Restaurował zabytki krakowskie - pracował przy odnawianiu polichromii kaplicy biskupa Zadzika w katerze na Wawelu, sklepieniu kościoła św. Andrzeja, konserwował obrazy w wielu klasztorach i kościołach, obiekty pochodzące ze zbiorów prywatnych (m.in. Radziwiłłów w Nieświeżu i Ołyce) oraz obrazy ze zbioru Muzeum Narodowego, między innymi Piotra Michałowskiego.
Twórczością własną zajmował się przede wszystkim w czasie studiów i we wczesnym okresie aktywności zawodowej. Były to pejzaże i portrety, rzadziej sceny rodzajowe. Wystawiał je sporadycznie w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych Ostatni raz zaprezentował swoje prace w 1905 r.
Podczas studiów w Monachium za swoje prace został nagrodzony dyplomem pochwalnym i brązowym oraz srebrnym medalem. Z czasem jednak poświęcił się całkowicie konserwowaniu i restaurowaniu dzieł sztuki.
Był jednym z pierwszych członków powstałego w 1897 r. Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, a według niepotwierdzonych informacji miał być też członkiem założycielem ZZPAP.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.

Zapis "* opłata droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19  ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl