POCHWALSKI Władysław Jan | DZIEWCZYNKA Z KOZĄ PRZED CHATĄ
3.

POCHWALSKI Władysław Jan (ur. 14.04.1861 w Krakowie - zm. 1.11.1924 tamże)

DZIEWCZYNKA Z KOZĄ PRZED CHATĄ

Olej, płótno; 50 x 80 cm
Sygnowany p.d.: Wł.Pochwalski

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
166 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego
Dom Aukcyjny OSTOYA
21 październik 2017 | sobota, godz: 17:00

cena wywoławcza: 3 500 zł

estymacja: 5500 - 6000

cena wywoławcza: 3 500 zł

estymacja: 5500 - 6000

Malarz i konserwator z wielopokoleniowego rodu malarzy krakowskich - prawnukiem Marcina, syn Józefa, brat Kazimierza. Był żonaty z Jadwigą z Zatheyów, której siostra Zofia była żoną malarza Stanisława Kamockiego. W latach 1877-1885 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, Feliksa Szynalewskiego i Jana Matejki. Studia uzupełniające odbył w Monachium u Alexandra Wagnera i Ottona Seitza (1890-1893). Po studiach osiedlił się na stałe w rodzinnym Krakowie. Pracował jako profesor rysunku i malarstwa na Kursach Dopełniających Szkoły Żeńskiej. Przejął i rozwinął ojcowską pracownię konserwacji i restauracji dzieł sztuki, którą prowadził wraz ze swymi synami Stanisławem i Kasprem. Od 1907 r. pracował w Muzeum Narodowym w Krakowie jako kierownik zakładu konserwacji.
Twórczością własną zajmował się przede wszystkim w czasie studiów i we wczesnym okresie aktywności zawodowej. Były to pejzaże i portrety, rzadziej sceny rodzajowe. Wystawiał je sporadycznie w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Dom Aukcyjny OSTOYA

POCHWALSKI Władysław Jan
Władysław Jan Pochwalski należał do wielopokoleniowego rodu malarzy krakowskich, o dużych tradycjach artystycznych. Malarz i konserwator był prawnukiem malarza Marcina, synem malarza Józefa Kaspra, a bratem malarza Kazimierza Teofila. Był żonaty z Jadwigą z Zatheyów, córką pedagoga i literata Hugona. Siostra Jadwigi - Zofia - była żoną malarza Stanisława Kamockiego.
Po ukończeniu szkoły realnej W latach 1877-1885 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza, Feliksa Szynalewskiego i Jana Matejki. Studia uzupełniające odbył w Monachium u Alexandra Wagnera i Ottona Seitza (1890-1893). Po studiach osiedlił się na stałe w rodzinnym Krakowie. Pracował jako profesor rysunku i malarstwa na Kursach Dopełniających Szkoły Żeńskiej. Tam zetknął się z historykiem sztuki Jerzym Mycielskim i swym nauczycielem z Akademii, malarzem i historykiem sztuki Władysławem Łuszczkiewiczem. Spotkanie to rozbudziło w nim zainteresowania historyczne.
Przejął i rozwinął ojcowską pracownię konserwacji i restauracji dzieł sztuki, którą prowadził wraz ze swymi synami Stanisławem i Kasprem. Od 1907 r. pracował w Muzeum Narodowym w Krakowie jako kierownik zakładu konserwacji. Restaurował zabytki krakowskie - pracował przy odnawianiu polichromii kaplicy biskupa Zadzika w katerze na Wawelu, sklepieniu kościoła św. Andrzeja, konserwował obrazy w wielu klasztorach i kościołach, obiekty pochodzące ze zbiorów prywatnych (m.in. Radziwiłłów w Nieświeżu i Ołyce) oraz obrazy ze zbioru Muzeum Narodowego, między innymi Piotra Michałowskiego.
Twórczością własną zajmował się przede wszystkim w czasie studiów i we wczesnym okresie aktywności zawodowej. Były to pejzaże i portrety, rzadziej sceny rodzajowe. Wystawiał je sporadycznie w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych Ostatni raz zaprezentował swoje prace w 1905 r.
Podczas studiów w Monachium za swoje prace został nagrodzony dyplomem pochwalnym i brązowym oraz srebrnym medalem. Z czasem jednak poświęcił się całkowicie konserwowaniu i restaurowaniu dzieł sztuki.
Był jednym z pierwszych członków powstałego w 1897 r. Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, a według niepotwierdzonych informacji miał być też członkiem założycielem ZZPAP.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.

Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.