SKOCZYLAS Władysław | Autoportret I (Portret alegoryczny), 1910 r.

Władysław SKOCZYLAS (Wieliczka, 1883-1934, Warszawa)

Autoportret I (Portret alegoryczny), 1910 r.

akwaforta/papier, 24 x 34 cm
sygnowany ołówkiem p.d.: 'W Skoczylas'

- Maryla Sitkowska, Władysław Skoczylas, Warszawa 2015, nr. kat. 3, s. 187 (il.)

Nauczycielem i mistrzem akademickim Władysława Skoczylasa był Leon Wyczółkowski, ale w dziedzinie grafiki Skoczylasowi zdecydowanie bliżej było do Józefa Pankiewicza i Jana Rubczaka. Omawiany "Portret alegoryczny" należy do młodzieńczych wizerunków artysty. W tle portretu skłębione, burzowe chmury, pochylone drzewa i wizyjna postać anioła, nadają grafice aurę tajemniczości. Iluzja perspektywiczna i ekspresja zostały uzyskane przez ostre linie i gęste zakreskowanie płaszczyzn. Akwaforta wpisuje się w nurt sztuki symbolicznej, ikonograficznie i stylistycznie zbliżona jest do obrazów Jacka Malczewskiego. W pierwszej fazie swojej twórczości Skoczylas prowadził poszukiwania artystyczne w zakresie kilku technik graficznych. O ile w jego litografiach dominowała dekoracyjnie traktowana plama barwna, obwiedziona giętkim konturem; to w akwafortach przewagę zyskała dramatyczna nastrojowość o modernistycznej proweniencji. Delikatne sfumato roztapiało szczegóły kompozycji. Z estetyki japońskiego drzeworytu artysta przejął ideę eksponowania niezarysowanej, białej partii ryciny i umiejętność równoważenia asymetrycznej kompozycji.

Studiował w Wiedniu, na krakowskiej ASP u Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego. W Paryżu studiował rzeźbę u Antoine Bourdelle'a oraz w Lipsku, w akademii Sztuk Graficznych (1912-13). Uznany za twórcę nowoczesnego drzeworytu polskiego; po mistrzowsku posługiwał się też akwarelą. Wystawiał razem z formistami. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Rytm". W latach 1922-34 prowadził katedrę grafiki artystycznej w warszawskiej ASP, a od 1932 był profesorem tej uczelni. W twórczości swej chętnie sięgał do folkloru ludowego, szczególnie często do podhalańskiego. Obrazy olejne w dorobku tego artysty to ogromna rzadkość.

PODATKI I OPŁATY:

SKOCZYLAS Władysław

Studiował w Wiedniu, w krakowskiej ASP (u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego), w Paryżu (rzeźba u E. Bourdelle'a) oraz w Lipsku, w akademii Sztuk Graficznych (1912-1913). Uznany za twórcę nowoczesnego drzeworytu polskiego, uprawiał też akwarelę. Wystawiał razem z formistami. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm. W latach 1922-1934 prowadził katedrę grafiki artystycznej w warszawskiej ASP, a od 1932 był profesorem tej uczelni. W twórczości swej chętnie sięgał do folkloru ludowego, szczególnie często do podhalańskiego. Po 1914 roku porzucił techniki metalowe, poświęcając się drzeworytowi. Stworzył ok. 200 drzeworytów i ok. 100 rycin wykonanych innymi technikami.