Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WIERCIAK Zygmunt | Dyrektorzy krakowskich teatrów, 1923 r.

Zygmunt WIERCIAK (1881-1950)

Dyrektorzy krakowskich teatrów, 1923 r.

olej/deska, 24 x 38 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'Zygm. Wierciak | 923.
opisany ołówkiem na odwrociu: 'Ludwik Solski | Stefan Pawlikowski | Teofil Trzciński', obok liczba '1614'

Prezentowana praca przedstawia trzech dyrektorów krakowskich teatrów: Ludwika Solskiego, Stefana Pawlikowskiego oraz Teofila Trzcińskiego. Wiadomo, że artysta stworzył w 1916 roku obraz przedstawiający redaktorów pięciu najważniejszych krakowskich gazet. Oba przedstawienia należą do pobocznego nurtu w twórczości Wierciaka. Charakterystyczny, lapidarny styl przywodzi na myśl osiągnięcia francuskiego plakatu końca XIX wieku oraz karykaturę krakowską początków XX wieku (Kazimierz Sichulski, Karol Frycz). Zygmunt Wierciak studia artystyczne odbył w Krakowie oraz w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. Karierę wystawienniczą rozpoczął w 1902 roku, wystawiając w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1906 zaczęła się jego, trwająca całe życie, przygoda z teatrem. Artysta połączył swoje zamiłowanie do sztuk - plastycznych i dramatycznych, zostając malarzem-dekoratorem. Początkowo pracował dla Teatru Ludowego i najpewniej aż do 1910 roku dostarczał tej scenie dekoracji do wielu sztuk. W międzyczasie rozpoczął też współpracę z Teatrem Miejskim, kierownictwo pracowni dekoratorskiej objął tam w 1915 roku. Do tego czasu pracował przy wspólnych projektach, natomiast pierwszą samodzielną realizacją była dekoracja do fragmentów "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego (premiera w grudniu 1916). Artysta dobrze sprawdzał się we współpracy z innymi artystami. Do takich współpracowników można zaliczyć m.in. Karola Frycza, Iwo Galla czy Jerzego Fedkowicza. Artysta malował pejzaże (zachowało się wiele widoków Krakowa). Był też zdolnym karykaturzystą.

Zygmunt Wierciak ukończył w 1900 roku studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - uczył się w pracowni J. Unierzyskiego. W 1931 roku uczestniczył w Salonie Jesiennym w Grand Palais w Paryżu, którego tematem była plastyka teatralna. W 1939 roku brał udział w Wystawie Współczesnej Sztuki Religijnej w Krakowie zorganizowanej przez Sekcję Artystów i Plastyków Religijnych im. Brata Alberta. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Uczelnianym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malował pejzaż, portrety, sceny rodzajowe z Krakowa i okolic oraz sceny batalistyczne, często z okresu wojen napoleońskich.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl