Biennale fotografii światowej - czyli FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo

Wernisaż: 2017-10-13 08:00


W Bielsku-Białej trwa FotoArtFestival - siódma edycja przeglądu najlepszej światowej fotografii. Następne dni, do 29 października, będą stanowiły świetną okazję do obejrzenia kilkunastu wystaw światowej sławy fotografików, znanych i wielokrotnie wystawianych w galeriach na całym świecie. W bielskich galeriach i muzeach można podziwiać 15 dużych wystaw z pracami takich czołowych fotografików, jak Michael Ackerman (Niemcy), Michał Adamski (Polska), Kristoffer Albrecht (Finlandia), Shobha Battaglia (Włochy), Andreas Franke (Austria), John Heseltine (Wielka Brytania/Francja), Tommy Ingberg (Szwecja), Frieke Janssens (Belgia), Jens Juul (Dania), Zisis Kardianos (Grecja), Antonin Kratochvil (Czechy), Alain Laboile (Francja), Oliver Merce (Rumunia), Otto Snoek (Holandia), Evgeniy Vasin (Rosja).

Celem festiwalu jest stworzenie miejsca wymiany myśli i obrazu, czyli platformy, gdzie spotykają się różne pokolenia, różne kierunki fotograficzne i style - od dokumentu po eksperyment. Jest to festiwal tworzony przez ludzi i dla ludzi, których łączy tolerancja oraz życzliwość do świata. To impreza dla osób poszukujących, chcących doświadczyć czegoś nowego, szukających inspiracji dla własnej twórczości - mówi o festiwalu Inez Baturo - dyrektor programowy i organizacyjny FAF.
Zaproszeni fotograficy zaprezentowali dotychczas swoją twórczość w postaci prelekcji i pokazów podczas wyjątkowego spotkania z widzami tzw. Maratonu Autorskiego (14-15 października). Wystawy cechuje różnorodność, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta czerpiąca z możliwości nowoczesnych manipulacji cyfrowych. A wszystko w myśl ‘slow life’, czyli festiwalu na ludzką miarę, na którym można zapomnieć na chwilę o codzienności, zwolnić tempo i pobyć wśród ludzi myślących podobnie, wśród dzieł sztuki fotograficznej z najwyższej półki - opowiada o wyjątkowym charakterze festiwalu Inez Baturo.

W programie festiwalu znajduje się również dodatkowa wystawa - FotoOpen - pokonkursowa prezentacja 100 zdjęć w większości młodych fotografów.
Festiwalowi towarzyszy wiele ciekawych wydarzeń związanych z sztuką fotografii - większość odbywa się w Klubie Festiwalowym w Klubokawiarni Aquarium (Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11). Są to warsztaty fotograficzne, spotkania z fotografami-podróżnikami, pokazy filmów o fotografii.

Wystawy festiwalowe prezentowane są w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej - Starej Fabryce, Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury, Galerii „PPP” Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Bielsko-Biała, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera, Domu Kultury im. W. Kubisz, Galerii To Tu, Galerii Galicja.
Honorowym patronem festiwalu jest Marszałek Województwa Śląskiego; patronat artystyczny sprawują Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i ZPAF.Galeria prac


Powrót