Boys -wystawa zbiorowa - Bunkier Sztuki
Boys - to tytuł najnowszej prezentacji prac współczesnych młodych artystów. Jak sam tytuł wskazuje - wystawa traktuje o chłopcach, czy też ogólnie pojętych mężczyznach. W dobie, gdy tak wiele mówi się o płci, równouprawnieniu, gdy feminizm wyszedł z „działań” niszowych i mówi się o nim oraz pisze w opiniotwórczych magazynach całkiem często - problematyka ta wydaje się być bardzo na czasie. Tym bardziej, że zwrócono tu uwagę nie tylko na rolę kobiet w dzisiejszym społeczeństwie, ale skupiono się na mężczyznach, ich percepcji świata i ich miejscu w dzisiejszej rzeczywistości.
W momencie, gdy nie ma prawie dnia, w którym nie słyszelibyśmy o kolejnym toczącym się procesie obyczajowym przeciwko wykorzystywaniu wizerunku kobiety w prymitywnych reklamach, zwrócenie się w drugą stronę - tym razem „męską” - wydaje się być jak najbardziej słuszne.
Ekspozycja w Bunkrze jest odbiciem aktualnych wzorców męskości w najnowszej sztuce polskiej. Pojawił się nowy typ mężczyzny - łagodny, potrafiący wyrażać własne emocje, zajmujący się często domem, jednocześnie jednak w kulturze funkcjonują też jego tradycyjne wzorce. Zauważono, że byciem mężczyzną rządzą określone konwencje, przede wszystkim tradycja, które teraz właśnie ulegają zmianie.
Coraz mniej popularny staje się typ „twardego faceta”, czego skutki są dwojakie: z jednej strony reakcją na ten trend będzie brutalizacja męskich wzorców postępowania, z drugiej zaś - dowartościowanie mężczyzn uznawanych do niedawna za słabszych - tych bardziej emocjonalnych i uczuciowych.
W polskiej sztuce współczesnej zawarte są różne typy męskości - mocne i słabe. Oba pojawiają się jako pewne ideały, które nie mogą zostać w pełni zrealizowane, a jednak cały czas istnieją w wyobraźni zbiorowej tak kobiet, jak i mężczyzn. Pomiędzy tymi ideałami znajduje się obszar, w którym sytuują się różne typy, także pojawiające się w sztuce najnowszej. 
Wystawa skupia się na kilku wybranych typach męskości, które mieszając się ze sobą, układają się w dość luźne wątki czy opowieści o mężczyznach. Zaproszeni do wzięcia w niej udziału artyści snują opowieści o ciele, patriotyzmie, chłopcu, ojcu, naturze i dzikości.

Zaproszeni do wziecia udziału w wystawie artysci to: Supergrupa Azorro, Anna Baumgart, Jakub Bąkowski, Sławomir Belina, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Tomasz Kozak, Katarzyna Kozyra, Paweł Kruk, Artur Malewski, Dorota Nieznalska, Hanna Nowicka, Daniel Rumiancew, Jan Simon, Łukasz Skapski i Grzegorz Sztwiertnia.


  
 
     

 Wybrane prace:
   
    

 

Jakub Bąkowski Jakub Bąkowski
   
Jakub Bąkowski Jakub Bąkowski
   
Anna Baumgart Supergrupa Azorro
   
Sławomir Belina Sławomir Belina
   
Katarzyna Kozyra Katarzyna Kozyra
   
Oskar Dawicki Tomasz Kozak
   
Paweł Kruk Artur Malewski
    
Hanna Nowicka Jan Simon
    
Grzegorz Sztwiertnia Grzegorz Sztwiertnia
   


Galeria prac


Powrót

Galeria Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3 A 31-011 Kraków
tel: 12 422 10 52 wew. 124
605 217 219, 12 422 40 21
fax: 12 422 83 03
bunkier@bunkier.art.pl
bunkier.art.pl
Godziny otwarcia:
Inne wydarzenia Galerii
24 - 28 października
Artboty - Festiwal Sztuki...
Czy sztuczna inteligencja jest zdolna do stworzenia dzieła…
16 grudnia - 18 marca
Naczynia połączone
Tytuł wystawy nawiązuje do mechanizmów fizyki,…
09 września - 12 listopada
Ines Doujak - Bezpańskie głosy
Wystawa jest pierwszą w Polsce indywidualną wystawą artystki,…
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl