Mistrz Stanisław Fijałkowski

Wernisaż: 2018-03-14 19:00


Wystawa została zorganizowana w ramach jubileuszu 100. lat Awangardy w Polsce i dedykowana jest Stanisławowi Fijałkowskiemu. Wybrano na nią obrazy z kilku kolekcji - artysty, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz kolekcji Anny i Jerzego Staraków.

Stanisław Fijałkowski jest jednym z najbardziej uznanych polskich malarzy XX wieku, który po mistrzowsku łączy istotę treści z sumaryczną formą malarską. Jako dawny uczeń Władysław Strzemińskiego pozostaje do dziś dnia niezastąpionym świadkiem trudnej powojennej historii polskiej awangardy. W swojej twórczości nie kontynuuje wprost myśli plastycznej swojego mistrza, ale z równą powagą i konsekwencją, realizuje nakreśloną przez Strzemińskiego powinność odpowiedzialności roli malarza.

Wystawa ma charakter przekrojowy i ukazuje kluczowe wątki z trwającej nieprzerwanie od 70. lat twórczości artysty. Szczególne miejsce zajmują tu rozległe cykle - Obrazy datowane, Autostrady, Studia Talmudyczne czy Obrazy dla Walerii. Ważnym dopełnieniem dzieł malarskich jest prezentacja szerokiego wyboru grafik z  prywatnej kolekcji  Stanisława Fijałkowskiego.

Wystawę można oglądać codziennie w godz. 16.00-18.00 oraz w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00 -18.00. 

W każdą pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 11.00 odbywa się kuratorskie oprowadzanie po wystawie oraz kolekcji Państwa Anny i Jerzego Staraków.Galeria prac


Powrót