Pro Bolonia - wystawa ilustracji i projektów książek
Wystawa Pro Bolonia, zorganizowana przez Sekcję Ilustratorów Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków jest częścią programu przygotowującego polski rynek wydawniczy do prezentacji na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii, gdzie w roku 2003 Polska będzie gościem honorowym. 

Prezentowane na wystawie prace, ilustracje, a także całościowo zaprojektowane książki, powstały niezależnie od bieżącego programu wydawniczego, są w pełni autorską i twórczą propozycją. 
 

 
 

 
Wystawa kierowana jest do szerokiej publiczności zainteresowanej książką dziecięcą. O tym jak ważną rolę odgrywa książka w prawidłowym rozwoju intelektualnym dziecka, wiedzą psychologowie i pedagodzy oraz oczywiście świadomi tej roli rodzice. Sytuacja rynkowa stwarza szukanie przez wydawców oszczędności. Prowadzi to do dominacji na polskim rynku książki dziecięcej z zagranicznych przedruków. Joanna Olech w katalogu wystawy w "Zamiast wstępu" zwraca uwagę na konsekwencje z tego płynące:
 "...Oto rosną kolejne pokolenia dzieci, które w swoich dziecięcych lekturach nie znajdują żadnych odniesień do polskiej rzeczywistości. Nie ma bociana, Pacanowa, i lodów na patyku - jest Halloween, baseballówka, i Sprite".


 
 
Jury w składzie: Andrzej Rosner, Janusz Stanny, Kornelia Lazar, Andzrej Budek, Joanna Olech, Krystyna Lipka-Sztarbałło, spośród 49 autorów dopuściło do wystawy 32 projekty książek 30 artystów.

Honorową I nagrodę otrzymała Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno za książkę "Abecadło"
Honorowe wyróżnienia otrzymali: Elżbieta Wasiuczyńska-Łątkowska za ilustracje do książki Wojciecha Widłaha "Pan Kuleczka", Agnieszka Żelewska za książkę Roxany Jędrzejewskiej-Wróbel "Sznurkowa historia" i za ilustracje do tekstu "Jadą, jadą misie", Maria Sołtyk-Koc za ilustracje do tekstu Stanisława Grochowiaka "Żyjątka, Biedajstwo i Ci inni", Monika Kruszewska za ilustracje do wiersza Juliana Tuwima "Pan Maluśkiewicz".


  

 
Zakończenie wystawy: 14 grudnia 2001 
Relacja przygotowana przez Artinfo
Galeria prac


Powrót