Spragnieni piękna - czyli przyjaciele MNWZ okazji przypadających 100. lat od powstania Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” odbędzie się I Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna” na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie, a jego wyjątkową zapowiedzią jest trwający pokaz dzieł sztuki z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Stowarzyszenie, działające w odrodzonej formule jako dynamicznie rozwijająca się organizacja entuzjastów sztuki, wspierających i zaangażowanych w życie Muzeum, świętuje swoje stulecie. Niezwykle barwna, acz niejednorodna historia Stowarzyszenia rozpoczęła się w 1916 roku, kiedy to z inicjatywy księżnej Maryi Zdzisławowej Lubomirskiej, Czesława Baczyńskiego, Bronisława Gembarzewskiego, Jana Krywulta, Jana Lewińskiego oraz Tadeusza Rychtera powstało Towarzystwo Przyjaciół MNW. Nadrzędnym celem jego działalności było wspieranie Muzeum Narodowego w Warszawie: (…) poprzez gromadzenie na jego rzecz funduszy, a co za tym idzie zakup dzieł sztuki i kultury, a także przeciwdziałanie niszczycielskim skutkom Wielkiej Wojny. Niestety ostatnie wzmianki na temat Towarzystwa w tamtym czasie zamykają ten etap historii w 1918 roku.
Następne informacje dotyczą utworzenia w 1963 roku Klubu Młodych Przyjaciół Muzeum. Kolejnym ważnym celem działalności Stowarzyszenia, zarówno dawniej, jak i dziś jest: (…) udział w propagandzie imprez organizowanych przez Muzeum Narodowe (…), jak wynika z paragrafu 13 Statutu Klubu Młodych Przyjaciół MNW z 1973 roku. Ostatni, ale nie najmniej istotny cel to: (…) budzenie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań sztuką, muzealnictwem i ochroną zabytków, a także pogłębianie wiedzy o sztuce i kulturze (paragraf 2). Lub, jak mówią dziś członkowie Stowarzyszenia, kolekcjonowanie doznań.
W historii Stowarzyszenia do najaktywniejszych należały lata 1963-1983, kiedy funkcjonował Klub Młodych Przyjaciół MNW. Działalność Klubu polegała na organizowaniu m.in. wycieczek z historykami sztuki po Polsce, oprowadzań z dyrektorem Stanisławem Lorentzem, wieczorów stylizowanych na obiady czwartkowe króla Stanisława Augusta. Klub istniał do 1983 roku. Inicjatywa odżyła w latach dziewięćdziesiątych, a grupa pracowników muzealnych postanowiła zrzeszyć osoby zainteresowane Muzeum i stworzyć Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół MNW”. W tej formie przetrwała do 2015 roku, kiedy to powołano nowe władze, które uaktualniły statut, a także stworzyły manifest określający przestrzeń oraz cel działalności towarzystwa. Przyjęto też nową nazwę „Przyjaciele MNW”.
Nazwa i forma działalności Stowarzyszenia zmieniały się na przestrzeni lat, ale podstawowe cele, czyli gromadzenie funduszy, promowanie Muzeum Narodowego w Warszawie, poszerzanie grona jego Przyjaciół oraz pogłębianie wiedzy o kulturze i sztuce, pozostały niezmienne.

Wzmożona aktywność odnowionego Stowarzyszenia ma dla Muzeum ogromne znaczenie. Dzięki Stowarzyszeniu czujemy wsparcie społeczne, spodziewamy się życzliwej krytyki i inicjatyw, które będziemy mogli wspólnie realizować. Zyskaliśmy więc cennego partnera. - powiedziała Agnieszka Morawińska, Dyrektor MNW.
Z okazji 100. lat powstania Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” 27 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się I Bal Dobroczynny Spragnieni piękna. W programie wieczoru zaplanowano aukcję, podczas której będzie można wylicytować atrakcyjne i unikatowe przedmioty, wśród nich przysługujący przez rok tytuł Darczyńcy MNW wraz z imienną tablicą umieszczoną w Muzeum czy oprawione drzazgi z podobrazia Pomarańczarki Aleksandra Gierymskiego wraz z certyfikatem autentyczności. Dla gości przygotowano specjalne pokazy tańca oraz możliwość sprawdzenia własnych umiejętności na parkiecie pod okiem zawodowych tancerzy, przy akompaniamencie muzyki granej na żywo.

Ideą organizowanego przez nas pierwszego po wojnie balu dobroczynnego „Spragnieni piękna” jest nie tylko świętowanie stulecia powstania Stowarzyszenia, ale przede wszystkim poszerzanie grona Przyjaciół i gromadzenie funduszy na rzecz Muzeum - zaznacza Paweł Kastory, Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

Zapowiedzią balu jest kameralny pokaz, przywołujący karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy, przypomina radość, entuzjazm, dynamizm przemian i potrzebę piękna, czyli ducha czasów początków Stowarzyszenia oraz nowej epoki, w której Muzeum zyskało własną siedzibę, Gmach Główny w Alejach Jerozolimskich 3.

Prezentowane obrazy, rzeźby, meble, plakaty, zaproszenia oraz stroje i przybory toaletowe przenoszą widza w klimat przygotowań do balu w Warszawie okresu międzywojennego. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, uzupełnione o dzieła z kolekcji członków Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”, Agnieszki i Marka Roeflerów, zbioru dzieł artystów polskich związanych z École de Paris, oraz Adama Leja, historyka sztuki, posiadacza największej w Polsce kolekcji ubiorów dawnych, którym opiekę kuratorką zapewniła Renata Higersberger, kustosz w Zbiorach Sztuki Polskiej MNW.

Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW” tworzy społeczność Przyjaciół zaangażowanych w życie Muzeum Narodowego w Warszawie. Do zadań Stowarzyszenia należy inicjowanie i realizacja projektów popularyzujących MNW oraz zbieranie funduszy na wspieranie działalności programowej Muzeum i jego oddziałów.
Aktywne uczestnictwo Przyjaciół w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie i Muzeum pozwala pogłębić wiedzę o sztuce i kulturze oraz łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wspólny wysiłek na rzecz Muzeum przynosi satysfakcję z udziału w tworzeniu ważnej i ponadczasowej instytucji narodowej. Szczególne miejsce Stowarzyszenia w relacjach z Muzeum pozwala na udział w wyjątkowych spotkaniach z kuratorami, konserwatorami, dyrekcją, a także gośćmi Muzeum.

Powrót