Sztuka kolażu Mirko Demattè

Wernisaż: 2017-08-02 18:00


Białystok to kolejny przystanek na artystycznej drodze artysty w Polsce. Podróż ta rozpoczęła się trzy lata temu od wystawy w Galerii Quantum w Warszawie. Kolejne wystawy w Koszalinie, Inowrocławiu, Villi Orłowo czy Gdyni zjednywały mu coraz większe grono miłośników sztuki. W 2009 roku jego praca trafiła w nagrodę do zwycięzcy Giro d’Italia. W 2015 roku zwycięzca Tour de Pologne otrzymał w nagrodę rzeźbę artysty, a jego prace pokazała Galeria Vauxhall w Pałacu w Krzeszowicach. W kwietniu 2017 roku zaprezentowano jego rzeźby i obrazy w Muzeum Narodowym w Gdańsku w ramach międzynarodowej wystawy Eko-materia.

Mirko Demattè maluje, rzeźbi, tworzy instalacje, bierze udział w akcjach twórczych. Sztuka kolażu, mocno akcentowana przez twórców ostatniego stulecia, w jego pracach nabiera nowych cech i pokazuje różne możliwości ekspresji. To twórca, który eksperymentuje z materiałami ekologicznymi, stanowiącymi podstawy jego obrazów, rzeźb i instalacji.

Stosowane przez niego techniki, wybór materiałów, z których komponuje prace, kontrasty wyrażone kolorami czarnym i czerwonym czy czarnym i niebieskim, a ożywione jasnym białym tłem, wyrażają bardzo zrównoważony proces twórczy. Struktura prac, ich dwu- czy trójwymiarowość pokazują nie tylko estetykę dzieła, ale również energię twórczą. Geometryzm wyrażony prostymi liniami w przestrzeni, technika, czystość przekazu, a jednocześnie dynamika form sprawiają, że Mirko Demattè w swoich pracach umie uchwycić przejrzystość i nowoczesność. Krytyk sztuki Vittorio Raschetti napisał: To absolutne mistrzostwo, łączące technikę i artystyczną wrażliwość twórcy na świat.


Kurator - Zbigniew JanasikGaleria prac


Powrót