Tadeusz Chyła - Z gitarą w tle

Wernisaż: 2017-07-29 15:00


Polska publiczność zapamiętała Tadeusza Chyłę jako piosenkarza, kompozytora, gitarzystę, aktora i satyryka. Mniej znanym faktem jest, że z wykształcenia był artystą malarzem. W latach 1954-1961 studiował na Wydziale Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jego twórczość malarska wpisuje się mocno w nurt polskiego koloryzmu, któremu hołdowała tzw. "szkoła sopocka". Reprezentowali ją m.in. Juliusz Studnicki i Jacek Żuławski, wykładowcy Chyły. Okres studiów artysty to jednocześnie czas formowania się tzw. "nowej szkoły gdańskiej", której przedstawiciele rozluźnili sztywne ramy realizmu socjalistycznego i otworzyli się na nowe środki ekspresji.
Twórczość malarska Tadeusza Chyły posiada bardzo osobisty charakter. Jest przejawem wytchnienia od życia estradowego, ucieczki w wysublimowany świat barw. Kolor zawsze stanowił dla artysty podstawowy konstrukt obrazów - budował ich kompozycję i ekspresję, nadawał określony nastrój, a czasami pojawiał się w formie ornamentu.
Na wystawie pokazano przykłady malarstwa rodzajowego, ale przede wszystkim portrety, akty, martwe natury i pejzaże. Wiele obrazów, jak i pamiątek po artyście zaprezentowanych zostało publiczności po raz pierwszy, dzięki czemu można w pełni odkryć twórczość Tadeusza Chyły .
Otwarcie wystawy zbiegło się w czasie z 11. Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. To nie był przypadek - formuła festiwalu łączy film z innymi dziedzinami sztuki, a Tadeusz Chyła był artystą wszechstronnym - malarzem, aktorem, piosenkarzem, kompozytorem i gitarzystą w jednej osobie.

 

Kuratorzy - Blanka Wyszyńska-Walczak, Seweryn KuterGaleria prac


Powrót