Trzy wystawy na otwarcie warszawskiej Galerii Xanadu

Wernisaż: 2017-01-20 18:00


Ponad 300 osób przybyło w piątek 20 stycznia do wyjątkowej przestrzeni, która jest częścią historycznego założenia fabryki Serwar, na ulicę Hożą 51 w Warszawie na otwarcie nowego miejsca na artystycznej mapie Warszawy - Galerii i Domu Aukcyjnego Xanadu. Kolekcjonerzy, artyści, galerzyści i miłośnicy sztuki mogli zobaczyć trzy wystawy indywidualne: Meteoropatki Uli Niemirskiej, Gry tajemnic Agaty Rościechy i Równolegle Izy Staręgi. Każda z autorek prezentuje nieco odrębne spojrzenie na rozmaite aspekty kobiecości, a tym co je łączy są ciekawe, często eksperymentalne i zaskakujące rozwiązania formalne. Choć w Xanadu od listopada 2016 roku odbywały się już aukcje sztuki współczesnej, to piątkowe wydarzenie stanowiło huczne, oficjalne otwarcie i rozpoczęcie działalności galeri w tm miejscu.

Prace Uli Niemirskiej to przede wszystkim złożone, nierzadko lekko dowcipne kolaże opowiadające o napięciach w ciele, umyśle i duszy człowieka, a także o bardzo intymnej stronie kobiecości. Artystka niezwykle swobodnie gra skojarzeniami i subtelnymi aluzjami, wykorzystując przy tym cały wachlarz technik artystycznych. Agata Rościecha sięga do nieco zawoalowanej strony kobiecości kojarzącej się z tajemnicą i elegancją. Podejmuje problematykę atrybutów płci pięknej: ukazuje elementy garderoby - gorsety, wstążki, koronki i wytwornie ubrane kobiece postaci. Rościecha nie portretuje jednak ciała i fizyczności, jej sylwetki odwołują się do postaci kobiecych symbolicznie, głównie poprzez teatralne manekiny. Na wystawie można zobaczyć również mistrzowskie pastele autorki. Ekspozycja Izy Staręgi złożona jest z dwóch cykli - organicznych, nieco surrealistycznych abstrakcji, oraz portretów z serii Kobiety w chustach, mężczyźni w hełmach. Malarstwo Staręgi, bez względu na to, który wątek prezentuje, przede wszystkim jest opowieścią o kolorze. Delikatne zestrojenia barw, znamionujące wyjątkową wrażliwość artystki na ten aspekt malarstwa, pokazują jej wirtuozerię.

W trakcie piątkowej imprezy nie zabrakło okazji do rozmów z samymi artystkami, a także kolekcjonerami i innymi osobami związanymi z rynkiem sztuki - od krytyków po galerzystów. O dobrą atmosferę wieczoru zadbali partnerzy - trunki dostarczyły marki Lutzville oraz Jameson, dzięki którym można było skosztować win z południowej Afryki oraz doskonałej whisky, a zakąski serwował Osobisty Kucharz Filip Głodek. Za oprawę muzyczną wieczoru odpowiadał DJ Rawski, czyli Tomek Rawski znany z radiowej Czwórki.

Oprócz trzech wystaw indywidualnych w galerii można oglądać także wybrane prace artystów stale współpracujących z galerią, twórców zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych i wielokrotnie nagradzanych - m.in. Magdaleny Gogół, Magdaleny Daniec, Ignacego Oboza, Agnieszki Pietrzykowskiej, Tomka Mistaka czy Ewy Zawadzkiej. Obok działalności wystawienniczej Xanadu to także przede wszystkim regularnie organizowane aukcje polskiej sztuki współczesnej artystów młodego i średniego pokolenia. Wkrótce Xanadu zaprezentuje się również na międzynarodowych targach sztuki JustMad8 w Madrycie.Galeria prac


Powrót