W duchu abstrakcji

Wernisaż: 2017-03-01 19:00


Prezentowane prace Janiny Wierusz-Kowalskiej to seria geometrycznych obrazów utrzymanych w duchu abstrakcji. Na wernisażu pojawili się przedstawiciele świata sztuki, w tym kuratorzy, krytycy, muzealnicy oraz kolekcjonerzy.
Surowa, betonowa przestrzeń Galerii (-1) stanowi idealne tło dla wielkoformatowego malarstwa Janiny Wierusz-Kowalskiej. Twórczość artystki charakteryzują ograniczone środki ekspresji, przejrzysta kompozycja i operowanie podstawowymi formami geometrycznymi. Nic dziwnego, że wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem. - mówi Kama Zboralska, kuratorka wystawy.
Prace Janiny Wierusz-Kowalskiej, idealnie współgrają z rozległym wnętrzem galerii. Półkolisty kształt, poprzecinany gdzieniegdzie filarami, stanowi znakomite miejsce do zaakcentowania doskonałej geometrii, rytmiki i harmonii tych prac.
Janina Wierusz-Kowalska w swoich twórczych poszukiwaniach czerpie inspiracje zarówno z doświadczeń powodowanych recepcją dzieł wizualnych, muzycznych oraz filmowych, jak i wprost ze świata materii. Przelewając na płótno elementy rzeczywistości, których zwykłe ludzkie oko po prostu nie zauważa, przy pomocy geometrycznych, wypełnionych syntetycznymi formami utrzymanymi w rytmicznym ładzie kompozycji, prowokuje widza do zadania sobie pytania, czym w istocie jest abstrakcja. Wszak obrazowane przez artystkę kształty, „pozbawione zbędnych upiększeń i egzaltacji” wydobywa wprost ze świata widzialnego.
Przez ostatnie lata swojej zawodowej kariery, Janina Wierusz-Kowalska poświęcała się głównie działalności dydaktycznej. Warszawska wystawa dokumentuje zaś moment, kiedy z olbrzymią siłą do głosu doszły artystyczne potrzeby malarki. Prace Wierusz-Kowalskiej, które przełamują męską dominację w nurcie abstrakcji geometrycznej, czerpią z najlepszych wzorców, jakimi są sztuka Henryka Stażewskiego, czy twórczość Wojciecha Fangora. Ujawniają one przy tym jednak zupełnie nowy kierunek w obrębie malarstwa geometrycznego i to właśnie stanowi o ich unikatowości - powiedziała Anna Niemczycka-Gottfried, wydawca portalu Rynek i Sztuka, a także współorganizatorka wystawy.
W swoich metodycznych, pełnych ładu obrazach, Wierusz-Kowalska zestawia emocjonalność i dynamizm gestu z uporządkowaną analizą oraz intelektualnym przekazem.Galeria prac


Powrót