Wernisaż wystawy - Fangor. Poza płaszczyzną wizualnąWystawa Wojciecha Fangora w Warszawie. Od soboty niezwykłe obrazy na 42 piętrze Cosmopolitan Twarda 4

Obrazy – ikony jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów, Wojciecha Fangora, zostały zaprezentowane w przestrzeni 42 piętra apartamentowca Cosmopolitan.

 

W czwartkowy wieczór odbył się uroczysty wernisaż, na którym pojawili się Marek Kondrat, Katarzyna Sokołowska, Radzimir Dębski, Hubert Urbański i Karolina Szostak. Wystawę „FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną” zorganizowano w 60 rocznicę powstania przełomowej instalacji artysty „Studium Przestrzeni”. Obrazy będzie można oglądać od soboty 26 maja do 1 lipca. 

 

Na wystawie prezentowane są głównie obrazy z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości Wojciecha Fangora, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki on sam chciał je prezentować. Obrazy nawiązują dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42 piętra Cosmopolitan.

 

Ideą Wojciecha Fangora, którą w pełni wyraził w Studium Przestrzeni, było stworzenie obszaru wzajemnie przenikających się energii płócien. Obrazy prezentowane bez ram, ustawione prostopadle do siebie, wchodziły w interakcję ze sobą nawzajem, ale i z widzem, który wkraczając w obręb dzieła sztuki, stawał się jego integralną częścią. Nasza ekspozycja nawiązuje do tego przełomowego kroku artysty sprzed 60 lat.

Kuratorka wystawy: Katarzyna Wąs 

 Galeria prac


Powrót