Pamięć jest kluczem - 10. Edycja projektu "Muzeum Utracone"

17 maja - 18 maja 2019


,,PAMIĘĆ JEST KLUCZEM”
10. EDYCJA PROJEKTU „MUZEUM UTRACONE” W NOC MUZEÓW,  17 i 18 MAJA


Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 17 maja w Krakowie i 18 maja w Warszawie, Toruniu oraz Poznaniu odbędzie się multimedialny pokaz filmu „Pamięć jest kluczem”, w ramach projektu Muzeum Utracone. Produkcja w nowoczesnej formie przedstawia najważniejsze dzieła, które Polska utraciła podczas II wojny światowej i te które udało się odzyskać. Od 10 lat organizatorami pokazu są Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Ad Artis Fundacja Sztuki SAR, we współpracy z MKiDN i NIMOZ.

 

Jubileuszowa odsłona filmu wizualnie zbliżona jest do teledysku. Poznamy bohatera, poszukującego klucza do swojej pamięci i tożsamości. „Pamięć jest kluczem” to niekonwencjonalna, pełna zgrzytów i niedomówień podróż w krainie pamięci, przez którą w rytm elektronicznej muzyki, wiodą widza wizje polskich dzieł sztuki – odzyskanych w ostatnich latach wysiłkiem MKiDN, oraz tych utraconych w wyniku II wojny światowej i ciągle poszukiwanych.

(...)

Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny, a zarazem edukacyjny projekt, który wspiera działania w popularyzowaniu wiedzy o utraconych dziełach w Polsce. Projekt „przywraca pamięć” i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego. W Muzeum Utraconym nie można odnaleźć eksponatów, można za to zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zostały zaginione głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75% dóbr kultury – i umieszczone częściowo w Katalogu Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone ma na celu przywracać pamięć, nadając nowe życie zaginionym lub utraconym rzeźbom, książkom, obrazom, muzyce, tradycjom etc. Jest również wirtualną instytucją kultury, której kolekcje dzieł odnaleźć można na stronie internetowej.

 

[fragment opisu projektu]

W tym roku pokazy odbędą się:
17.05 – Kraków przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego, o godz. 22.00
18.05 – Warszawa w Muzeum Łazienki Królewskie, o godz. 21.00
18.05 – Poznań, Brama Poznania, o godz. 21.30
18.05 – Toruń, Muzeum Okręgowe – Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego, o godz. 21.30
Powrót