43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017

10 listopada - 31 grudnia 2017


Wyniki 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017, które odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tradycyjnie poznamy na uroczystym otwarciu wystawy.

Zwycięzca konkursu otrzyma Grand Prix - Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (20.000 zł) oraz Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA w wysokości 10 tys. zł wraz z organizacją wystawy indywidualnej. 
Zdobywca drugiego miejsca otrzyma Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (20.000 zł); trzeciego miejsca - Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej (10.000 zł). Wręczonych zostanie również pięć wyróżnień regulaminowych (2000 zł każde). Fundatorami wyróżnień są firmy z Bielska-Białej i regionu, od lat wspierające Bielską Jesień: AQUA SA, FCA Poland SA, LOTOS Terminale, POLMOTORS Sp. z o.o., PRO Sp. z o.o.

Wyróżnienia przyznaje także osiem redakcji pism i portali: Artinfo.pl, Kwartalnik „Artluk”, Pismo Artystyczne „Format”, „Gazeta Wyborcza” Katowice, „Magazyn Sztuki w Sieci”, „Notes na 6 Tygodni”, O.pl Polski Portal Kultury, Magazyn „Szum”. Nagrodą są różne formy publikacji o wyróżnionym artyście.

W jury Bielskiej Jesieni 2017 zasiedli znani krytycy, historycy sztuki i artyści: Hanna Wróblewska, Jerzy Kosałka (przewodniczący jury), Jerzy Truszkowski, Ryszard Ziarkiewicz i Agata Smalcerz.

Po czwartkowym ogłoszeniu wyników i otwarciu wystawy (9 listopada) następnego dnia - w piątek, 10 listopada o godz. 11.00 - po ekspozycji oprowadzać będą członkowie jury. W oprowadzaniu uczestniczą artyści, których prace są prezentowane na wystawie.  Odbędzie się także otwarty panel dyskusyjny Pomiędzy Malarstwem a malarstwem, który poprowadzi prof. Kamil Kuskowski, dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Finał Bielskiej Jesieni jest dwudniowym świętem malarstwa - spotkaniem artystów, krytyków, publicystów i miłośników sztuki, które umożliwia wzajemne bliższe poznanie się i bezpośrednią wymianę poglądów na temat współczesnego malarstwa w Polsce w scenerii wystawy finałowej biennale - dzieł,  które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat.

Bielska Jesień jest ogólnopolskim konkursem malarstwa organizowanym od 55 lat. W tym roku jury obejrzało 2.989 prac 700 artystów, z których wybrało 194 obrazy 69 twórców na wystawę finałową konkursu. Prace będą eksponowane w Galerii Bielskiej BWA oraz w zabytkowej Willi Sixta w Bielsku-Białej.

43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Galeria prac


Powrót