60 Warszawskich Jesieni - Impresje muzyczne

15 września - 01 października 2017


60., jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, to okazja do spojrzenie na jego pasjonującą historię. Wystawa zaprezentuje archiwalne zdjęcia oraz plakaty towarzyszące imprezie, stworzone przez polskich mistrzów. Wystawie towarzyszy cykl 7 spotkań z wybitnymi postaciami związanymi z festiwalem oraz instalacja interaktywna.

Wystawa pozwoli zobaczyć, co wrzucał do fortepianu Zygmunt Krauze, by osiągnąć unikatowy dźwięk, podejrzeć festiwalową publiczność z lat 50. i 60., przyjrzeć się wybitnym twórcom - dzięki kolekcji zdjęć, które w ciągu 60 lat trwania festiwalu zgromadzili organizatorzy. W przeglądzie fotografowanych sław znaleźli się m.in. Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, czy Mścisław Rostropowicz i wiele innych gwiazd światowej muzyki współczesnej. Ekspozycja fotografii dopełni prezentację plakatów znajdujących się w zbiorach Związku Kompozytorów Polskich, który od 1956 roku organizuje Warszawską Jesień.

To największy w Polsce festiwal o randze międzynarodowej poświęcony muzyce nowej i najnowszej. Przez wiele lat był również jedynym tego typu festiwalem w środkowej i wschodniej Europie. Powstał z inicjatywy dwóch kompozytorów - Tadeusza Bairda i Kazimierza Serockiego, a do życia został powołany przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Odbywa się corocznie (z dwoma wyjątkami) w drugiej połowie września i trwa dziewięć dni.

Pierwsze lata festiwalu - do końca lat 80. - były okresem szczególnej jego świetności. Od początku istnienia ustaliły się jego założenia programowe. Głównym celem festiwalu było (i jest) prezentowanie nowej muzyki światowej i polskiej. Ma formułę otwartą i stara się przedstawiać wielość tendencji obecnych w muzyce. W pierwszych latach istnienia ideą festiwalu było w szczególności przeciwstawienie się ideologii socrealizmu: Warszawska Jesień umożliwiała swobodę wypowiedzi twórczej oraz kontakt z nowymi trendami w sztuce Zachodu. Podczas koncertów wykonywane były dzieła klasyków współczesności - Arnolda Schönberga, Albana Berga, Antona Weberna, Edgara Varese'a oraz Beli Bartóka i Igora Strawińskiego, a także twórców awangardy - Pierre'a Bouleza, Luigiego Nona, Brunona Maderny i Johna Cage'a.

Od początku istnienia festiwalu ustalił się jego modernistyczny image - muzyka o zachowawczym charakterze stanowi niewielką część programu. Większość wypełniają utwory nowoczesne: od dźwiękowego radykalizmu wywodzącego się z tradycji webernowskiej, poprzez nurty odwołujące się do muzyki przeszłości lub kultur tradycyjnych, aż po audio-art, czy instalacje dźwiękowe. Na koncerty festiwalowe zawsze przyjeżdżało wiele osób - kompozytorów, wykonawców i muzykologów - z całej Polski, z Europy i ze świata. Nie dziwi zatem fakt, że festiwal szybko zyskał światowy rozgłos i status jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych.


Wystawie towarzyszyć będą:

instalacja interaktywna @piacere Adama Porębskiego i Dariusza Jackowskiego

oraz cykl spotkań Moja Warszawska Jesień - codziennie o godz. 18.00:

sobota, 16 września - Jerzy Maksymiuk
niedziela, 17 września - Agata Zubel
poniedziałek, 18 września - Zygmunt Krauze
wtorek, 19 września - Jerzy Artysz
środa, 20 września - Jolanta Bilińska
czwartek, 21 września - Joanna Wnuk-Nazarowa
piątek, 22 września - Stanisław Krupowicz
sobota, 23 września - Tadeusz Wielecki


Kuratorzy - Mieczysław Kominek, Izabela Zymer, Anna Rudek-Śmiechowska
 
Powrót