Amerykański wizjoner - Życie i czasy Johna F. Kennedy’ego

08 listopada - 30 listopada 2017


Wystawa prezentuje złoty wiek fotografii prasowej w Ameryce. Żaden polityk w historii nie był uwieczniany na zdjęciach częściej niż JFK. Fotografowie i operatorzy kronik filmowych wykorzystywali wizerunek Kennedy’ego i jego rodziny, by ukazać wizję nowej Ameryki - wyrafinowanego światowego mocarstwa, zaangażowanego w budowanie lepszej przyszłości dla swoich obywateli. Kennedy dobrze rozumiał potęgę obrazu i jego rolę w transmitowaniu przekazu politycznego wprost do wyborców, chętnie więc uczestniczył w tworzeniu swojego publicznego wizerunku na potrzeby gromadzenia poparcia dla prowadzonej przez siebie polityki. 

Wybrane fotografie w widoczny sposób ukazują dramatyczny życiorys Kennedy’ego: od młodzieńczych podróży i pierwszej nominacji odznaczonego bohatera wojennego do Kongresu, przez bajkowy ślub z Jacqueline Bouvier, drogę do Białego Domu i rolę wodza naczelnego, aż po tragiczną śmierć w Dallas. Zdjęcia pochodzą z Biblioteki Kennedy’ego, zbiorów Getty Images, prywatnych kolekcji oraz archiwów rodziny Kennedych. Wystawa jest oparta na książce JFK: A Vision for America (JFK: Wizja dla Ameryki) i została zorganizowana przez Lawrence’a Schillera z Wiener Schiller Productions, we współpracy z John F. Kennedy Library Foundation przy dodatkowym wsparciu Stephena Kennedy’ego Smitha i Getty Images. Współorganizatorem przedsięwzięcia są Ambasada USA w Polsce oraz American Center Warsaw.

Wystawa koresponduje z programem obchodów Święta Niepodległości 11 listopada, którego elementem jest m.in. ekspozycja Myślę: wolność. Jej głównym wątkiem są szeroko pojęte wolnościowe działania podejmowane przez Polaków w XX w. Polacy uznają USA za kraj, który zawsze popierał polskie marzenia o wolności, czemu dał wyraz zwłaszcza w XX w., popierając dążenia Polski do odzyskanie niepodległości po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Przez cały okres PRL-u USA w różny sposób udzielały wsparcia Polakom w działaniach na rzecz odzyskania suwerenności. 

 

Kurator - Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Powrót