ArtCollecting: Werner Jerke

14 kwietnia - 14 kwietnia 2018


ArtCollecting: Werner Jerke 


W sobotę, 14 kwietnia o godz. 17.00 Hotel pod Różą w Krakowie będzie gościł wyjątkową osobę. O swojej drodze “od zbierackiej pasji do prywatnego muzeum” opowie nam Werner Jerke, kolekcjoner polskiej sztuki współczesnej i fundator pierwszego prywatnego muzeum polskiej sztuki w Niemczech. 


Spotkanie będzie jednym z wydarzeń poprzedzających Cracow Gallery Weekend KRAKERS, projektu promującego sztukę współczesną. 


Od zbierackiej pasji do prywatnego muzeum


Kolekcjonowaniem polskiej sztuki współczesnej Werner Jerke zajmuje się już od ponad trzech dekad. Jego zbieracka pasja narodziła się podczas studiów w Krakowie. Jak sam przyznaje: “Mieszkając w takim mieście trudno nie zarazić się sztuką i ciekawą architekturą”. Kolekcję zaczął tworzyć podczas studiów medycznych w Bonn, w połowie lat 80-tych. W kwietniu 2016 roku w niemieckim Recklinghausen otworzył swoje pierwsze prywatne muzeum poświęcone polskiej sztuce współczesnej. 


Kolekcjoner z krwi i kości


Obecnie w kolekcji Museum Jerke znajduje się ponad 600 eksponatów, w tym unikatowe dzieła polskiej sztuki neoawangardowej po 1960 r. i polskiej awangardy lat 20-tych, m.in. wczesne prace Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Edwarda Krasińskiego, Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow, Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego oraz Wilhelma Sasnala. Wiele z nich prezentowanych było na wystawach w czołowych instytucjach sztuki na całym świecie, m.in. w nowojorskiej MoMA, Hammer Museum w Los Angeles czy Reina Sophia w Madrycie.
Dzieła sztuki nigdy do nikogo nie należą na zawsze 
W swojej koncepcji kolekcjonerskiej Werner Jerke kieruje się wizją sztuki jako dobra wspólnego, a jego powinnością jako kolekcjonera jest dzielenie się tym dobrem z innymi. To daje mu szczęście i spełnienie w życiu: “ Jestem szczęśliwy, że przez chwilę mogę się nimi cieszyć. Najważniejsze jednak, by dzieła należały do całego społeczeństwa”. 
O życiu sztuką i dla sztuki oraz o sile studenckiej pasji Werner Jerke opowie nam w sobotę, 14 kwietnia w Krakowie. Spotkanie odbędzie się w Hotelu pod Różą o godz. 17.00. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zarówno tych z pasją do sztuki, kolekcjonowania jak i tych szukających recepty na szczęście i spełnienie w życiu. 
Wstęp darmowy. 
Więcej informacji: http://cracowgalleryweekend.pl/wydarzenia-towarzyszace-2018/artcollecting-werner-jerke/
Powrót