Beata Czapska - Jasna strona mocy - Wystawa rzeźb i rysunków

08 lipca - 16 września 2018


Twórczość Beaty Czapskiej obejmuje przede wszystkim obszar fauny i flory. Interesuje ją szczególnie świat dzikich zwierząt i próba uchwycenia ich niezależności właściwej życiu w naturze. W zwierzętach odkrywa cechy właściwe gatunkowi ludzkiemu. Rzeźbiąc stara się wnikać w ich życie i ruch. Na sposób szamana przeżywa to, co zwierzęta czują, towarzyszy im i podziela ich byt. Niezwykłą siłę wyrazu uzyskuje poprzez specyficzną, syntetyczną interpretację formy a także dobór materiału. Wśród kamieni, które wykorzystuje są marmur, granit, bazalt, piaskowiec a także kamienie o intensywnych barwach, zróżnicowanej przejrzystości i strukturze takie jak alabaster, amazonit, azuryt, kwarc, lapis lazuli, magnezyt, porfir, sjenit, serpentynit i talk. Nadaje to jej rzeźbom rzadko spotykany w sztuce współczesnej rys elegancji i splendoru. Poza fauną i florą rzeźbi także postacie ludzkie oraz portrety w  kamieniu i brązie.

 

Na wystawie „Jasna strona mocy" pokazanych zostanie ponad 50 rzeźb artystki i 14 dynamicznych pasteli, nazywanych przez nią, ze względu na ograniczoną skalę barwną, rysunkami lub szkicami. 

 

Zamiłowanie do sztuki i literatury Beata Czapska wyniosła z rodzinnego domu. Jej matka była profesorem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, autorką wielu prac naukowych poświęconych historii architektury i konserwacji zabytków. Ojciec był inżynierem dróg i mostów oraz publicystą. Oboje prowadzili „dom otwarty”, w którym bywali zarówno artyści i literaci, jak i naukowcy. 

 

Pod koniec lat 70. spotkała René Coutelle’a, rzeźbiarza i poetę. W jego paryskiej pracowni, miejscu spotkań artystów, pisarzy i poetów, jak również filozofów i naukowców pogłębiała swoją wiedzę. Wspólna pasja do literatury i poezji przerodziła  się w przyjaźń z artystą. Niedługo potem, od 1985 roku, przez pięć lat, współpracowała z amerykańskim rzeźbiarzem Michaelem Prenticem. Te dwa spotkania z rzeźbą zmieniły się w pasję. Artystka  zrozumiała, że to właśnie rzeźba pozwoli jej wyrazić to, czym chciała się dzielić już jako nastolatka. Pod koniec lat 80. oddaliła się od architektury, podjęła studia w École Nationale des Beaux Arts w Paryżu a następnie, przez sześć lat, pracowała w pracowni René Coutelle’a nad „czystą formą". Kuła bezpośrednio w kamieniu doskonaląc technikę taille directe, pracowała również w drewnie i realizowała odlewy w brązie. 

 

Beata Czapska żyje i tworzy w Paryżu. Jednocześnie dużo czasu spędza w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie ma możliwość pracy nad dużymi formami rzeźbiarskimi. Równolegle z pracą rzeźbiarską zajmuje się designem. Wykonuje także pastele, często w dużym formacie, gdzie żywym i energicznym ruchem kreśli to czego nie sposób wyrazić w kamieniu. 

 

Kurator wystawy: Hanna Kaniasta


 


Galeria prac


Powrót