Bergman 100: Retrospektywa

15 kwietnia - 19 kwietnia 2018


BERGMAN 100 : RETROSPEKTYWA

        Podczas, gdy Szwecja ogłasza rok 2018 rokiem Ingmara Bergmana, Kraków organizuje pięciodniowy cykl pokazów filmowych, poświęcony jego twórczości. A to wszystko, by uczcić setną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina.


Przegląd filmowy “Bergman 100: Retrospektywa” odbędzie się w Krakowie w dniach 15-19 kwietnia, jako jedno z wydarzeń poprzedzających Cracow Gallery Weekend KRAKERS. Wydarzenie będzie okazją do przypomnienia najwybitniejszych dzieł reżysera, jak również do analizy jego bogatej twórczości z perspektywy kina, teatru i sztuk wizualnych. 

 

Artysta wielki, oryginalny i niepokorny

Ingmar Bergman to najbardziej znany i ceniony szwedzki reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta oraz producent. Określany jednym z "Wielkich Mistrzów" europejskiego i światowego kina. Twórca takich obrazów jak "Siódma pieczęć", "Namiętności", "Czarodziejski flet" czy "Źródło". Czołowy przedstawiciel tzw. kina autorskiego. Z okazji 50-lecia Festiwalu w Cannes (1997), wszyscy dotychczasowi laureaci Złotj Palmy zostali poproszeni  o wybranie laureata Palmy Palm, największego ich zdaniem żyjącego filmowca. Wybór padł niemal jednogłośnie na Bergmana.


O Programie 

Dzięki współpracy z Ambasadą Szwecji wyświetlone zostaną fabularne filmy Bergmana oraz dokumenty traktujące o jego życiu i twórczości. Każda z projekcji zostanie poprzedzona prelekcją wprowadzająca w tematykę filmu oraz jego konteksty. Prelekcje poprowadzą m.in Ann Litak, Jan Trzupek, Jan Balbierz, Piotr Zdybał. Przestrzenie na potrzeby projekcji zostaną udostępnione przez: MOCAK, klub Piękny Pies oraz MICET. Wstęp na wszystkie pokazy jest w pełni darmowy. 


Ingmar/Bergman/Inter/Media

Równolegle z przeglądem filmowym w Krakowie odbędzie się także inne wydarzenie poświęcone twórczości szwedzkiego reżysera, Interdyscyplinarna Konferencja Krajowa “Ingmar/Bergman/Inter/Media” organizowana przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.  

Organizator wydarzenia: Cracow Gallery Weekend KRAKERS

Kurator projektu: Piotr Zdybał - historyk sztuki, krytyk, kurator projektów artystycznych i filmowych, wykładowca akademicki, doktorant w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. 

Partnerzy: Ambasada Szwecji, Szwedzki Instytut, MOCAK, Piękny Pies, MICET, Uniwersytet Jagielloński

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie internetowej: http://cracowgalleryweekend.pl/bergman/ oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/202948683635738/
Powrót